Yeterli Su İçmenin Bilim Temelli Sağlık Faydaları


Yeterli Su İçmenin Bilim Temelli Sağlık Faydaları

1. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

2. Enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkiler

3. Baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir

4. Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir

5. Böbrek taşları tedavi yardımcı olabilir

6. Akşamdan kalmaların önlenmesine yardımcı olur

 

İnsan vücudu yaklaşık% 60 su içerir.

Günde sekiz adet 8 ons (237 mL) bardak su içmeniz önerilir (8 × 8 kuralı).

Bu özel kuralın arkasında çok az bilim olmasına rağmen, sulu kalmak önemlidir.

İşte bol miktarda su içmenin kanıta dayalı 7 sağlık yararı.

1. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Sulu kalmazsanız, fiziksel performansınız zarar görebilir.

Bu, yoğun egzersiz veya yüksek ısı sırasında özellikle önemlidir.

Dehidrasyon, vücudunuzun su içeriğinin% 2'sinden azını kaybederseniz fark edilebilir bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, sporcuların ter yoluyla su ağırlıklarının% 6-10'unu kaybetmeleri nadir değildir.

Bu, vücut ısısının kontrolünün değişmesine, motivasyonun azalmasına ve yorgunluğun artmasına neden olabilir. Ayrıca egzersizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha zor hissettirebilir.

Optimal hidrasyonun bunun olmasını önlediği gösterilmiştir ve yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında oluşan oksidatif stresi bile azaltabilir. Kasın yaklaşık% 80 su olduğunu düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değildir.

Yoğun egzersiz yaparsanız ve terleme eğilimindeyseniz, sulu kalmak kesinlikle en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olabilir.

2. Enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkiler

Beyniniz hidrasyon durumunuzdan güçlü bir şekilde etkilenir.

Araştırmalar, vücut ağırlığının% 1-3'ü gibi hafif dehidrasyonun bile beyin fonksiyonunun birçok yönünü bozabileceğini göstermektedir.

Genç kadınlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar egzersiz sonrası% 1.4'lük sıvı kaybının hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozduğunu bulmuşlardır. Ayrıca baş ağrılarının sıklığını da arttırdı.

Aynı araştırma ekibinin birçok üyesi genç erkeklerde benzer bir çalışma yürüttü. % 1.6'lık sıvı kaybının çalışma belleği ve artan kaygı ve yorgunluk hissi için zararlı olduğunu bulmuşlardır ( 7 ).

% 1–3 sıvı kaybı, 150 kg (68 kg) ağırlığındaki bir kişi için yaklaşık 0.5–4.5 kilo (0.5-2 kg) vücut ağırlığı kaybına eşittir. Bu, egzersiz ya da yüksek ısı sırasında, normal günlük aktivitelerle kolayca gerçekleşebilir.

Arasında değişen konularla olan birçok diğer çalışmalar, çocuklara karşı yaşlı yetişkinlerde, hafif dehidrasyon ruh, bellek ve beyin performansını bozabilir.

3. Baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir

Dehidrasyon bazı kişilerde baş ağrılarını ve migreni tetikleyebilir.

Araştırmalar, bir baş ağrısının dehidrasyonun en yaygın semptomlarından biri olduğunu göstermiştir. Örneğin, 393 kişide yapılan bir araştırma, katılımcıların% 40'ının dehidrasyon sonucu bir baş ağrısı yaşadığını bulmuştur.

Dahası, bazı çalışmalar içme suyunun sık baş ağrısı yaşayanlarda baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

102 erkekte yapılan bir araştırma, günde 50.7 ons (1.5 litre) su içmenin, migren semptomları için bir puanlama sistemi olan Migrene Özgü Yaşam Kalitesi ölçeğinde önemli gelişmeler sağladığını bulmuştur ( 16 ).

Ayrıca, daha fazla su içen erkeklerin% 47'si baş ağrısı iyileşmesi bildirirken, kontrol grubundaki erkeklerin sadece% 25'i bu etkiyi bildirmiştir ( 16 ).

Bununla birlikte, tüm çalışmalar aynı fikirde değildir ve araştırmacılar, yüksek kaliteli çalışmaların olmaması nedeniyle, artan hidrasyonun baş ağrısı semptomlarını iyileştirmeye ve baş ağrısı sıklığını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

4. Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir

Kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ve dışkıyı geçme zorluğu ile karakterize yaygın bir sorundur.

Artan sıvı alımı genellikle tedavi protokolünün bir parçası olarak önerilir ve bunu destekleyecek bazı kanıtlar vardır.

Düşük su tüketimi, hem genç hem de yaşlı bireylerde kabızlık için bir risk faktörü gibi görünmektedir.

Artan nemlendirme kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Maden suyu, kabızlığı olanlar için özellikle yararlı bir içecek olabilir.

Araştırmalar, magnezyum ve sodyum açısından zengin maden suyunun kabızlığı olan kişilerde bağırsak hareket sıklığını ve tutarlılığını arttırdığını göstermiştir.

5. Böbrek taşları tedavi yardımcı olabilir

Üriner taşlar, üriner sistemde oluşan ağrılı mineral kristal kümeleridir.

En yaygın form, böbreklerde oluşan böbrek taşlarıdır.

Su alımının daha önce böbrek taşı almış olan insanlarda nüksü önlemeye yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt vardır.

Daha yüksek sıvı alımı, böbreklerden geçen idrar hacmini arttırır. Bu, minerallerin konsantrasyonunu seyreltir, bu nedenle kristalleşme ve topaklanma olasılığı daha düşüktür.

Su ayrıca taşların ilk oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir, ancak bunu doğrulamak için çalışmalara ihtiyaç vardır.

6. Akşamdan kalmaların önlenmesine yardımcı olur

Akşamdan kalma, alkol içtikten sonra yaşanan hoş olmayan semptomları ifade eder.

Alkol diüretiktir, bu nedenle aldığınızdan daha fazla su kaybetmenizi sağlar. Bu, dehidrasyona neden olabilir.

Susuz kalma akşamdan kalmaların ana nedeni olmasa da susuzluk, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kuruluğu gibi semptomlara neden olabilir.

Akşamdan kalmayı azaltmanın iyi yolları , içecekler arasında bir bardak su içmek ve yatmadan önce en az bir büyük bardak su içmektir.

7. Kilo kaybına yardımcı olabilir

Bol miktarda su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Çünkü su tokluğu artırabilir ve metabolik hızınızı artırabilir.

Bazı kanıtlar, artan su alımının metabolizmanızı hafifçe artırarak kilo kaybını artırabileceğini ve bu da günlük olarak yaktığınız kalori sayısını artırabileceğini göstermektedir.

Fazla kilolu 50 genç kadında 2013 yılında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca yemeklerden önce günde 3 kez 16.9 ons (500 mL) su içmenin, çalışma öncesi ölçümlerine kıyasla vücut ağırlığında ve vücut yağında önemli azalmaya yol açtığını gösterdi.

Zamanlama da önemlidir. Yemeklerden yarım saat önce içme suyu en etkilisidir. Daha az kalori tüketmek için kendinizi daha dolu hissetmenizi sağlayabilir.

Bir çalışmada, yemeklerden önce 16,9 ons (0,5 litre) su içen diyetisyenler, 12 hafta boyunca yemeklerden önce su içmeyen diyetisyenlerden% 44 daha fazla kilo verdi.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat