Taurin Nedir Yan Etkileri ve Daha Fazlası


Taurin Nedir Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Taurin, birçok gıdada bulunan ve genellikle enerji içeceklerine eklenen bir tür amino asittir.

Birçok insan taurini ek olarak alır ve bazı araştırmacılar buna “harika bir molekül” olarak bahseder Taurinin, daha düşük hastalık riski ve iyileştirilmiş spor performansı gibi birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir.

Aynı zamanda çok güvenlidir ve makul dozlarda alındığında bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bu makale taurin hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklar.

Taurin Nedir?

Taurin, vücudunuzda doğal olarak bulunan bir amino asittir. Özellikle beyninde, gözde, kalbin ve kaslarında yoğunlaşmıştır.

Diğer amino asitlerin çoğundan farklı olarak protein oluşturmak için kullanılmaz. Aksine, şartlı olarak esansiyel bir amino asit olarak sınıflandırılır.

Vücudunuz taurin üretebilir ve ayrıca bazı yiyeceklerde bulunur. Bununla birlikte, bazı kişiler - kalp hastalığı veya diyabet gibi belirli hastalıkları olanlar içinde kullanılır.

Taurin, şartlı olarak esansiyel bir amino asit olarak sınıflandırılır. Vücudunuzdaki çeşitli önemli fonksiyonlara hizmet eder.

Taurin Kaynakları

Taurin ana kaynakları, et, balık ve hayvan gıdalar, süttür.

Bazı işlenmiş vejetaryen yiyecekler taurin eklenmiş olsa da, bunların seviyelerinizi optimize etmek için yeterli miktarları sunması muhtemel değildir.

Bununla birlikte, zararlı olabilecek diğer maddelerden dolayı yüksek miktarda soda veya enerji içecekleri içmeniz önerilmez.

Takviye ve enerji içeceklerinde kullanılan taurin formu genellikle sentetik olarak yapıldığından - hayvanlardan türetilmemiştir - Veganlar için uygundur.

Taurinin başlıca diyet kaynakları et, balık ve süt gibi hayvansal gıdalardır. Bazı bitkisel gıdalarda daha küçük miktarlar oluşur. Ayrıca birçok enerji içeceğine de eklenir.

Vücudunuzdaki İşlevleri

Çeşitli organlarda bulunan taurin, yaygın yararlara sahiptir.

Doğrudan rolleri şunları içerir:

Hücrelerinizde uygun hidrasyon ve elektrolit dengesinin sağlanması

Sindirimde önemli rol oynayan safra tuzlarının oluşturulması

Hücrelerinizde kalsiyum gibi mineralleri düzenlemesi

Merkezi sinir sisteminizin ve fonksiyonunuzun genel işlevini desteklemesi

Bağışıklık sistemi sağlığını ve antioksidan işlevi düzenleme

Şartlı olarak esansiyel bir amino asit olduğundan, sağlıklı bir birey bu temel günlük fonksiyonlar için gereken minimum miktarı üretebilir.

Bununla birlikte, ender durumlarda, kalp veya böbrek yetmezliği olanlar ve damardan beslenen prematüre bebekler gibi bazı insanlar için taurini gerekli kılan, daha yüksek miktarlar gerekli olabilir.

Fetal gelişim sırasında bir eksiklik olduğunda, bozulmuş beyin fonksiyonu ve zayıf kan şekeri kontrolü gibi ciddi semptomlar gözlenmiştir.

Taurin, vücudunuzda birçok önemli rol oynar. Çok nadir olmasına rağmen, eksiklik birkaç ciddi sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

Diyabetle Mücadele Edebilir

Taurin kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve diyabetle mücadele edebilir.

Uzun süreli takviye, diyabetik sıçanlarda açlık kan şekeri seviyesini azaltmıştır.

Bazı hayvan araştırmaları, artan bir taurin alımının, kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini azaltarak tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

İlginç bir şekilde, diyabet hastaları daha düşük taurin seviyelerine sahip olma eğilimindedir - bu hastalıkta rol oynayabileceğinin bir başka göstergesidir.

Bununla birlikte, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kalp Sağlığını Artırabilir

Taurin, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Araştırma, yüksek taurin seviyeleri ile kalp hastalığından ölüm oranlarının önemli derecede düşüş olduğu gözlemlenmiştir.

Taurin, kan damarı duvarlarınızdaki kan akışına direnci azaltarak yüksek kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca beyninizdeki kan basıncını artıran sinir uyarılarını da en aza indirebilir.

Diyabetli kişilerde yapılan iki haftalık bir çalışmada, taurin, arter sertliğini önemli ölçüde azalttı - kalbin vücuttaki kanı pompalamasını kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir.

Fazla kilolu kişilerde yapılan bir başka çalışmada, yedi hafta boyunca günde 3 gram taurin vücut ağırlığını azalttı görülmüştür.

Ek olarak, iltihaplanma ve arter kalınlaşmasını azalttığı bulunmuştur. Birleştirildiğinde, bu etkiler kalp hastalığı riskinizi büyük ölçüde azaltabilir.

Taurin, kolesterol ve tansiyon gibi birkaç önemli risk faktörünü iyileştirerek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Egzersiz Performansını Artırabilir

Taurin ayrıca atletik performans için de faydalar sağlayabilir.

Hayvan çalışmalarında, taurin kasların daha çok çalışmasına ve daha uzun süre çalışmasına neden olmuş ve kasların kasılma ve güç üretme kabiliyetini arttırmıştır. Farelerde, egzersiz sırasında yorgunluğu ve kas hasarını azalttığı görülmüştür.

İnsan çalışmalarında, taurinin yorgunluğa ve kas yanmasına neden olan atık ürünleri çıkardığı gösterilmiştir. Aynı zamanda kasları hücre hasarından ve oksidatif stresten korur.

Dahası, egzersiz sırasında yağ yanmasını arttırır.

İnsan çalışmaları, taurinle takviye eden eğitimli sporcuların egzersiz performansını artırdığını göstermektedir. Bisikletçiler ve koşucular daha az yorucu olan daha uzun mesafeleri kapsayabildiler.

Başka bir çalışma bu amino asidin kas hasarını azaltmadaki rolünü desteklemektedir. Kaslara zarar veren bir halter sporcularından katılımcılar daha az hasar belirtisi ve daha az kas ağrısı yaşamıştır.

Bu performans avantajlarına ek olarak, taurin, vücudunuzun yakıt için yağ kullanımını artırarak kilo kaybına yardımcı olabilir. Bisikletçilerde 1.66 gram taurin takviyesi yağ yakımını % 16 arttırdığı gözlemlenmiştir.

Taurin, kaslarınızda birçok önemli rol oynar ve yorgunluğu azaltarak, yağ yakmayı artırarak ve kas hasarını azaltarak egzersiz performansının çeşitli yönlerine yardımcı olabilir.

Diğer Sağlık Faydaları

Taurin, şaşırtıcı derecede geniş bir potansiyel sağlık yararları yelpazesine sahiptir.

Bazı popülasyonlarda görme ve duyma gibi vücudunuzdaki çeşitli diğer işlevleri iyileştirebilir.

Bir insan çalışmasında, taurin takviyesi yapan katılımcıların% 12'si kulaklarında çınlamayı tamamen ortadan kaldırdığı görüşmüştür

Taurin, gözlerinizde büyük miktarlarda bulunur, bu seviyeler azalmaya başladığında göz problemlerinin ortaya çıkabileceğini gösteren araştırmalarla. Artan konsantrasyonların görme ve göz sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

Kas kasılmaların düzenlemesine yardımcı olduğu için, taurin nöbetleri azaltabilir ve epilepsi gibi durumların tedavisinde yardımcı olabilir.

Santral sinir sisteminizi kontrol etmede ve sakinleştirmede anahtar rol oynayan beyninizin GABA reseptörlerine bağlanarak çalıştığı görülüyor.

Son olarak, karaciğer hücrelerini serbest radikal ve toksin hasarına karşı koruyabilir. Bir çalışmada, günde üç kez alınan 2 gram taurin, oksidatif stresi azaltırken karaciğer hasarı belirteçlerini azaltmıştır.

Bununla birlikte, bu faydaların çoğu hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Taurin, düşük nöbetlerden gelişmiş gözlere kadar geniş bir potansiyel sağlık yararları yelpazesine sahiptir.

Yan Etkileri

Mevcut en iyi kanıtlara göre, taurinin önerilen miktarlarda kullanıldığında olumsuz yan etkisi yoktur. Taurin takviyelerinde doğrudan bir sorun olmamasına rağmen, Avrupa'daki sporcu ölümleri, taurin ve kafein içeren enerji içecekleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu, birçok ülkenin taurin satışını yasaklamasına veya sınırlamasına neden olmuştur.

Bununla birlikte, bu ölümlere, yüksek dozdaki kafein veya sporcuların aldığı diğer bazı addeler neden olmuş olabilir.

Çoğu amino asit bazlı takviyelerde olduğu gibi, böbrek sorunu olan kişilerde de potansiyel olarak sorunlar ortaya çıkabilir.

Sağlıklı bir birey tarafından makul miktarlarda tüketildiğinde, taurinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

En yaygın taurin dozu günde 500-2000 mg'dır.

Bununla birlikte, toksisite için üst sınır çok daha yüksektir - 2.000 mg'ın üzerindeki dozların bile iyi tolere edildiği görülmektedir.

Taurin güvenliğine ilişkin araştırmalar, ömür boyu günde 3.000 mg'a kadar güvenli olduğunu göstermektedir.

Bazı çalışmalar kısa süreler için daha yüksek bir doz kullanırken, günde 3.000 mg, güvenli bir aralıkta kalırken faydaları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Taurin et , süt ve balıktan doğal olarak elde edilebilirken , çoğu insan yukarıda tartışılan çalışmalarda kullanılan dozları karşılayacak kadar tüketmeyecektir.

Günde 500-3,000 mg taurin takviyesi yapmanın etkili, ucuz ve güvenli olduğu bilinmektedir.

Bazı araştırmacılar taurine "harika bir molekül" diyor çünkü çok az miktarda sağlık ve performans avantajı sağlıyor.

Sağlığınızı iyileştirmek veya spor performansınızı optimize etmek istediğinizde, taurin, ek rejiminize çok uygun maliyetli ve güvenli bir ek olabilir.

 

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat