Stresin Yüzünüze Etkileri Nelerdir?


Stresin Yüzünüze Etkileri Nelerdir?

Herkes zaman zaman stresli hisseder, ancak kronikleştiğinde sağlığınız üzerinde ciddi sonuçları olabilir. Stres depresyon geliştirme riskinizi artırabilir, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi artırabilir.

Stres yüzünüzde de iz bırakabilir. Kuru cilt, kırışıklıklar ve sivilce kendini gösterme yollarından sadece birkaçıdır. Yüzünüzde stresin başka ne gibi etkileri olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Stresin yüzlerde gösterilme şekli 

Kronik stres yüzünüzde iki şekilde görünebilir. Birincisi, stres hissettiğinizde vücudunuzun salgıladığı hormonlar, cildinizi olumsuz yönde etkileyen fizyolojik değişikliklere yol açabilir. İkincisi, stresli hissetmek dişlerinizi gıcırdatmak veya dudaklarınızı ısırmak gibi kötü alışkanlıklara da yol açabilir.

Yüzünüzde stresin gösterebileceği belirli yollar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Akne

Stresli hissettiğinizde, vücudunuz daha fazla kortizol hormonu üretir. Kortizol, beyninizin hipotalamus olarak bilinen bir kısmının kortikotrofin salgılayan hormon (CRH) adı verilen bir hormon üretmesine neden olur. CRH'nin yağ salınımını uyardığı düşünülmektedir. Bu bezlerin aşırı yağ üretimi gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilceye neden olabilir.

Yaygın olarak stresin sivilceye neden olduğuna inanılıyor olsa da, bağlantıyı inceleyen sadece birkaç çalışma var.

Bir 2017 çalışması 22-24 yaşları arasındaki kadın tıp öğrencilerinde stresin sivilce üzerindeki etkisine baktılar. Araştırmacılar, daha yüksek stres seviyelerinin akne şiddeti ile pozitif yönde ilişkili olduğunu buldular.

Bir 2011 Güney Kore epidemiyolojik çalışması 1.236 kişide olası sivilceyi şiddetlendiren faktörleri inceledi. Stres, uykusuzluk, alkol tüketimi ve menstrüasyonun sivilceyi potansiyel olarak daha da kötüleştirebileceğini buldular.

Gözlerinin altındaki torbalar

Göz altındaki torbalar, göz kapaklarınızın altında şişlik veya şişlik ile karakterizedir. Göz çevrenizdeki destekleyici kaslar zayıfladığından yaşla birlikte daha yaygın hale gelirler. Elastikiyet kaybının neden olduğu cilt sarkması da göz torbalarına katkıda bulunabilir.

Araştırma uykusuzluğun neden olduğu stresin ince çizgiler, azalmış elastikiyet ve düzensiz pigmentasyon gibi yaşlanma belirtilerini artırdığını bulmuştur. Deri elastikiyetinin kaybı da gözünüzün altında torba oluşumuna katkıda bulunabilir.

Kuru cilt

Stratum korneum, cildinizin dış tabakasıdır. Cilt hücrelerinizin nemli kalmasında kritik rol oynayan protein ve lipitler içerir. Aynı zamanda altındaki cildi koruyan bir bariyer görevi görür. Stratum korneumunuz olması gerektiği gibi çalışmadığında, cildiniz kuruyabilir ve kaşınabilir.

Göre 2014 incelemesi Inflammation & Allergy Drug Targets'da yayınlanan bir çalışmada, fareler üzerinde yapılan bir çift çalışma, stresin stratum korneumunuzun bariyer işlevini bozduğunu ve cildin su tutmasını olumsuz yönde etkileyebileceğini buldu.

İnceleme ayrıca, birçok insan çalışmasının, “evlilik içi bozulmadan” kaynaklanan görüşme stresi ve stresinin cilt bariyerinin kendini iyileştirme yeteneğini de yavaşlattığını bulduğundan bahsediyor.

Döküntüler

Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflatma potansiyeline sahiptir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, bağırsaklarınızda ve cildinizde dysbiosis olarak bilinen bakteri dengesizliğine yol açabilir. Bu dengesizlik cildinizde oluştuğunda kızarıklığa veya kızarıklığa yol açabilir.

Stresin birkaç kişiyi tetiklediği veya şiddetlendirdiği bilinmektedir.Bu, sedef hastalığı, egzama ve kontakt dermatit gibi kızarıklık veya iltihaplı cilde neden olabilir.

Kırışıklıklar

Stres, cildinizdeki proteinlerde değişikliklere neden olur ve elastikiyetini azaltır. Bu elastikiyet kaybı kırışıklık oluşumuna katkıda bulunabilir.

Stres ayrıca kaşınızın tekrar tekrar çizilmesine neden olabilir ve bu da kırışıklık oluşumuna katkıda bulunabilir.

Gri saç ve saç dökülmesi

Yaygın bilgelik, stresin saçınızı gri yapabileceğini söylüyor. Ancak, bilim adamları nedenini daha yeni anladılar. Melanosit adı verilen hücreler, saçınıza rengini veren melanin adı verilen bir pigment üretir.

Bir 2020 çalışması Nature dergisinde yayınlanan makalede, stres kaynaklı sempatik sinir aktivitesinin melanosit oluşturan kök hücrelerin yok olmasına neden olabileceği bulundu. Bu hücreler yok olduktan sonra yeni hücreler renklerini kaybeder ve griye döner.

Kronik stres ayrıca saçınızın uzama döngüsünü bozabilir ve telogen effluvium denilen bir duruma yol açabilir. Telogen effluvium, normalden daha fazla miktarda saçın dökülmesine neden olur.

Stres yüzünüzü etkileyen diğer yollar

Stresin yüzünüzü etkileyebileceği diğer yollar şunlardır:

Diş hasarı. Birçok insan stresli veya endişeli hissettiklerinde diş gıcırdatma alışkanlığını benimser. Zamanla bu dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir.

Temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMD). TMD, çenenizin kafatasınıza bağlandığı eklemi etkileyen bir grup sağlık problemidir. Dişlerinizin tekrar tekrar kenetlenmesinden kaynaklanabilir.

Yüz kızarması. Stres, nefes alma alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilir. Bu nefes alma alışkanlıkları yüzünüzün geçici olarak kızarmasına neden olabilir.

Ağrılı dudaklar. Çoğu insan stresli hissettiklerinde dudaklarını veya ağızlarının içini çiğner.

Stresle nasıl baş edilir

Ailede ani bir ölüm veya beklenmedik bir iş kaybı gibi bazı stres nedenleri kaçınılmazdır. Bununla birlikte, stresle başa çıkmanın ve önlenebilir stresi en aza indirmenin yollarını bulmak ,stresi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Stresle başa çıkmak için;

Rahatlatıcı aktiviteler için zaman planlayın. Kendinizi rahat hissettirecek aktiviteler için zaman ayarlamak, yoğun programınızdan bunalmış hissediyorsanız stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.

İyi yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürün. Sağlıklı beslenmeye devam etmek ve bol miktarda uyumak, vücudunuzun stresi daha iyi yönetmesine yardımcı olacaktır.

Aktif kalmak. Egzersiz, stres hormonlarınızın seviyesini düşürmenize yardımcı olabilir ve zihninizi stres nedeninizden uzaklaştırmanız için size biraz zaman tanıyabilir.

Başkalarıyla konuşun. Bir arkadaş, aile üyesi veya akıl sağlığı uzmanıyla konuşmak birçok insanın stresle başa çıkmasına yardımcı olur.

Uyuşturucu ve alkolden uzak durun. Sürekli uyuşturucu ve alkol kullanımı, stresinize ek sorunlara neden olabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat