Sivilceye Ne İyi Gelir Neler Sebep Olur


Sivilceye Ne İyi Gelir Neler Sebep Olur

Akne, dünya nüfusunun yaklaşık% 10'unu etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.

Sebum ve keratin üretimi, akneye neden olan bakteriler, hormonlar, tıkalı gözenekler ve iltihaplanma dahil olmak üzere birçok faktör sivilcenin gelişmesine katkıda bulunur.

Diyet ve akne arasındaki bağlantı tartışmalı bir konudur, ancak son araştırmalar diyetin akne gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bu makale sivilceye neden olabilecek 7 yiyeceği gözden geçirecek ve diyetinizin kalitesinin neden önemli olduğunu tartışacaktır.

1. Rafine Tahıllar ve Şekerler

Akneli kişiler, aknesi az olan veya hiç olmayanlara göre daha rafine karbonhidrat tüketme eğilimindedir.

Rafine karbonhidratlar açısından zengin yiyecekler şunları içerir:

Beyaz undan yapılmış ekmek, kraker, mısır gevreği veya tatlılar

Beyaz undan yapılan makarna

Beyaz pirinç ve pirinç eriştesi

Gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekler

Şeker kamışı, akçaağaç şurubu, bal veya agav gibi tatlandırıcılar

Bir çalışma, sık sık ilave şeker tüketen kişilerin akne geliştirme riskinin% 30 daha yüksek olduğunu, düzenli olarak hamur işleri ve kek yiyenlerin ise% 20 daha fazla risk taşıdığını buldu.

Bu artan risk, rafine karbonhidratların kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerindeki etkileriyle açıklanabilir.

Rafine karbonhidratlar hızla kan dolaşımına emilir ve bu da kan şekeri seviyelerini hızla yükseltir. Kan şekerleri yükseldiğinde, insülin seviyeleri de kan şekerini kan dolaşımından hücrelerinize taşımaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, yüksek insülin seviyeleri aknesi olanlar için iyi değildir.

İnsülin, androjen hormonlarını daha aktif hale getirir ve insülin benzeri büyüme faktörü 1'i (IGF-1) artırır. Bu, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlayarak ve sebum üretimini artırarak akne gelişimine katkıda bulunur.

Öte yandan, kan şekerini veya insülin seviyelerini önemli ölçüde yükseltmeyen düşük glisemik diyetler, akne şiddetinde azalma ile ilişkilidir.

Bu konuyla ilgili araştırmalar umut verici olsa da, rafine karbonhidratların sivilceye nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlamak için daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Bol miktarda rafine karbonhidrat yemek, kan şekerini ve insülin seviyelerini artırabilir ve akne oluşumuna katkıda bulunabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

2. Süt Ürünleri

Birçok çalışma, süt ürünleri ile gençlerde akne şiddeti arasında bir bağlantı bulmuştur.

Ayrıca iki çalışma, düzenli olarak süt veya dondurma tüketen genç yetişkinlerin sivilceye yakalanma olasılığının dört kat daha fazla olduğunu buldu.

Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar yüksek kalitede olmamıştır.

Bugüne kadar yapılan araştırma esas olarak gençlere ve genç yetişkinlere odaklandı ve sadece süt ve akne arasında bir ilişki olduğunu gösterdi, bir neden-sonuç ilişkisi değil.

Sütün sivilce oluşumuna nasıl katkıda bulunabileceği henüz belli değil, ancak önerilen birkaç teori var.

Sütün, kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak insülin düzeylerini artırdığı ve akne şiddetini kötüleştirebileceği bilinmektedir.

İnek sütü ayrıca karaciğeri daha fazla IGF-1 üretmesi için uyaran amino asitler içerir ve bu da akne gelişimiyle bağlantılıdır.

İçme sütü akne kötüleşebilir nedenleriyle ilgili spekülasyonlar olsa da, belirsizliğini koruyor süt doğrudan rol oynar. Sivilceyi şiddetlendirebilecek belirli bir miktar veya tür süt ürünü olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sık tüketilen süt ürünleri, artan akne şiddeti ile bağlantılıdır, ancak bir neden-sonuç ilişkisi olup olmadığı belirsizdir.

3. Fast Food

Akne, kalori, yağ ve rafine karbonhidrat bakımından zengin Batı tarzı bir diyetle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Burger, nugget, sosisli sandviç, patates kızartması, gazlı içecekler ve milkshake gibi fast food ürünleri, tipik bir Batı diyetinin temel dayanaklarıdır ve akne riskini artırabilir.

5.000'den fazla Çinli genç ve genç yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek yağlı diyetlerin akne geliştirme riskinde% 43 artışla ilişkili olduğunu buldu. Düzenli olarak fast food yemek, riski% 17 artırdı.

2.300 Türk erkeği üzerinde yapılan ayrı bir çalışma, sık sık hamburger veya sosis yemenin akne gelişme riskinin% 24 artmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Fast food yemenin neden akne gelişme riskini artırabileceği açık değildir, ancak bazı araştırmacılar, akne gelişimini teşvik edecek şekilde gen ifadesini etkileyebileceğini ve hormon seviyelerini değiştirebileceğini öne sürmektedir.

Bununla birlikte, fast food ve akne üzerine yapılan araştırmaların çoğunun kendi kendine bildirilen verileri kullandığını belirtmek önemlidir. Bu tür araştırmalar sadece beslenme alışkanlıkları ve akne riski modellerini gösterir ve fast food'un sivilceye neden olduğunu kanıtlamaz. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Düzenli olarak fast food yemek, akne geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir, ancak akneye neden olup olmadığı net değildir.

4. Omega-6 Yağları Açısından Zengin Gıdalar

Tipik Batı diyeti gibi büyük miktarlarda omega-6 yağ asidi içeren diyetler, artan iltihaplanma ve akne seviyelerine bağlanmıştır.

Bunun nedeni, Batı diyetlerinin büyük miktarlarda omega-6 yağları açısından zengin mısır ve soya yağları içermesi ve balık ve ceviz gibi omega-3 yağları içeren az sayıda gıda içermesi olabilir.

Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin bu dengesizliği, vücudu iltihaplı bir duruma iter ve bu da akne şiddetini kötüleştirebilir.

Tersine, omega-3 yağ asitleri ile takviye etmek, iltihaplanma düzeylerini azaltabilir ve akne şiddetini azalttığı bulunmuştur.

Omega-6 yağ asitleri ve akne arasındaki bağlantılar ümit verici olsa da, bu konuda randomize kontrollü çalışmalar yapılmamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin ve omega-3 bakımından düşük diyetler proinflamatuardır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen akneyi kötüleştirebilir.

5. Çikolata

Çikolata 1920'lerden beri şüpheli bir sivilce tetikleyicisiydi, ancak şu ana kadar bir fikir birliğine varılamadı.

Birkaç resmi olmayan anket, çikolata yemeyi akne geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir, ancak bu, çikolatanın sivilceye neden olduğunu kanıtlamak için yeterli değildir.

Daha yeni bir araştırma, günde 25 gram% 99 bitter çikolata tüketen akne eğilimli erkeklerin sadece iki hafta sonra artan sayıda akne lezyonuna sahip olduğunu buldu.

Başka bir çalışma, günlük% 100 kakao tozu kapsülleri verilen erkeklerin, plasebo verilenlere kıyasla bir hafta sonra önemli ölçüde daha fazla akne lezyonu olduğunu bulmuştur.

Çikolatanın tam olarak neden sivilceyi artırabileceği belirsizdir, ancak bir çalışma çikolata yemenin bağışıklık sisteminin sivilceye neden olan bakterilere tepkisini artırdığını ve bu bulguları açıklamaya yardımcı olabileceğini buldu.

Son araştırmalar çikolata tüketimi ile sivilce arasında bir bağlantı olduğunu desteklese de, çikolatanın gerçekten sivilceye neden olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Ortaya çıkan araştırmalar, çikolata yemek ve akne gelişimi arasında bir bağlantı olduğunu desteklemektedir, ancak ilişkinin nedenleri ve gücü belirsizliğini korumaktadır.

6. Whey protein tozu

Whey protein, popüler bir besin takviyesidir.

Lösin ve glutamin amino asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Bu amino asitler cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini ve bölünmesini sağlayarak akne oluşumuna katkıda bulunabilir.

Peynir altı suyu proteinindeki amino asitler ayrıca vücudu akne gelişimiyle bağlantılı olan daha yüksek seviyelerde insülin üretmesi için uyarabilir.

Birkaç vaka çalışması, erkek sporcularda peynir altı suyu protein tüketimi ile akne arasında bir bağlantı olduğunu bildirmiştir.

Başka bir çalışma, akne şiddeti ile peynir altı suyu protein takviyeleri üzerindeki gün sayısı arasında doğrudan bir ilişki buldu.

Bu çalışmalar peynir altı suyu proteini ile sivilce arasındaki bağlantıyı desteklemektedir, ancak peynir altı suyu proteininin sivilceye neden olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Az miktarda veri, whey  protein tozu almak ile akne geliştirmek arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir, ancak daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

7. Hassas Olduğunuz Gıdalar

Aknenin kökeninde iltihaplı bir hastalık olduğu ileri sürülmüştür.

Bu, kortikosteroidler gibi anti-enflamatuar ilaçların şiddetli akne için etkili tedaviler olması ve akneli kişilerin kanlarında yüksek seviyelerde enflamatuar moleküllere sahip olmasıyla desteklenmektedir.

Yiyeceklerin iltihaplanmaya katkıda bulunabilmesinin bir yolu, gecikmiş aşırı duyarlılık reaksiyonları olarak da bilinen gıda duyarlılıklarıdır.

Gıda hassasiyetleri, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla yiyecekleri tehdit olarak tanımladığında ve ona karşı bir bağışıklık saldırısı başlattığında ortaya çıkar.

Bu, vücutta dolaşan yüksek seviyelerde proinflamatuar moleküllerle sonuçlanır ve bu da akneyi şiddetlendirebilir.

Bağışıklık sisteminizin tepki verebileceği sayısız yiyecek olduğundan, benzersiz tetikleyicilerinizi anlamanın en iyi yolu, kayıtlı bir diyetisyen veya beslenme uzmanının gözetiminde bir eliminasyon diyetini tamamlamaktır.

Eliminasyon diyetleri, tetikleyicileri ortadan kaldırmak ve semptomların giderilmesini sağlamak için diyetinizdeki yiyeceklerin sayısını geçici olarak sınırlayarak ve ardından semptomlarınızı izlerken ve kalıpları ararken sistematik olarak yiyecekleri geri ekleyerek çalışır.

Arabulucu Salım Testi (MRT) gibi gıda duyarlılığı testleri, hangi yiyeceklerin bağışıklık ile ilişkili iltihaplanmaya yol açtığını belirlemeye yardımcı olabilir ve eliminasyon diyetiniz için daha net bir başlangıç ​​noktası sağlayabilir.

İnflamasyon ve akne arasında bir bağlantı varmış gibi görünse de, gıda hassasiyetlerinin gelişiminde spesifik rolünü doğrudan araştıran hiçbir çalışma yoktur.

Bu, gıdanın, bağışıklık sisteminin ve iltihabın akne gelişimini nasıl etkilediğini daha iyi anlamaya yardımcı olmak için umut verici bir araştırma alanı olmaya devam etmektedir.

Gıda duyarlılığı reaksiyonları vücuttaki iltihaplanma miktarını artırabilir ve bu da teorik olarak sivilceyi kötüleştirebilir. Ancak konu ile ilgili bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Yerine Ne Yemeli

Yukarıda tartışılan yiyecekler sivilcenin gelişmesine katkıda bulunabilirken, cildinizi temiz tutmaya yardımcı olabilecek başka yiyecekler ve besinler de vardır. Bunlar şunları içerir:

Omega-3 yağ asitleri: Omega-3'ler antienflamatuardır ve düzenli tüketim, akne gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Probiyotikler: Probiyotikler, iltihaplanmanın azalması ve akne gelişimi riskinin azalmasıyla bağlantılı olan sağlıklı bir bağırsak ve dengeli mikrobiyomu destekler.

Yeşil çay: Yeşil çay, azalmış iltihaplanma ve azalmış sebum üretimi ile ilişkili polifenoller içerir. Yeşil çay özlerinin cilde uygulandığında akne şiddetini azalttığı bulunmuştur.

Zerdeçal: Zerdeçal, kan şekerini düzenlemeye, insülin duyarlılığını artırmaya ve akneye neden olan bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olan anti-inflamatuar polifenol kurkumin içerir ve bu da akneyi azaltabilir.

A, D, E ve çinko Vitaminleri: Bu besinler cilt ve bağışıklık sağlığında önemli rol oynar ve aknenin önlenmesine yardımcı olabilir.

Paleolitik tarzı diyetler: Paleo diyetleri yağsız etler, meyveler, sebzeler ve kabuklu yemişler bakımından zengindir ve tahıllar, süt ürünleri ve baklagiller bakımından düşüktür. Daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

Akdeniz tarzı diyetler: Akdeniz diyeti meyveler, sebzeler, tam tahıl, baklagiller, balık ve zeytinyağı açısından zengindir ve süt ürünleri ve doymuş yağlar açısından düşüktür. Aynı zamanda akne şiddetinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat