Sivilcelerden Mümkün olduğunca Hızlı Kurtulmanın 4 Doğal Yolu


Sivilcelerden Mümkün olduğunca Hızlı Kurtulmanın 4 Doğal Yolu

Akne, yaşamlarının bir noktasında insanların tahmini% 85'ini etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır.

Semptomlar, sinir bozucu ve kurtulması zor olan sinir bozucu sivilceleri içerir.

Geleneksel tedaviler sivilcelerden kurtulabilirken, genellikle cilt tahrişi ve kuruluk gibi olumsuz etkilerle ilişkilidir.

Bu nedenle, birçok insan sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmak için doğal alternatiflere yöneldi. Bununla birlikte, birçok doğal akne ilacı olsa da, sadece bir avuç bilimsel olarak yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın 4 doğal yolu vardır, ancak bu amaç için etkinliklerini destekleyen sınırlı araştırmalara sahip olabilirler.

1. Nokta Tedavi Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı Avustralya'ya özgü Melaleuca alternifolia ağacının yapraklarından çıkarılır.

Bakterilerle savaşma ve cilt iltihaplanmasını azaltma yeteneği ile bilinir. Özellikle, çay ağacı yağı, sivilcelere neden olabilecek iki tür bakteri olan P. acnes ve S. epidermidis ile savaşmaya yardımcı olur.

Bir çalışma,% 5 çay ağacı yağı jelinin akne lezyonlarını azaltmada neredeyse dört kat ve akne şiddetini azaltmada plaseboya göre neredeyse altı kat daha etkili olduğunu bulmuştur.

Başka bir çalışmada,% 5 çay ağacı yağı içeren bir jelin, yaygın bir akne ilacı olan% 5 benzoil peroksit içeren bir losyon olarak sivilceleri azaltmada eşit derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Çay ağacı yağı muamelesi, kuruluk, tahriş ve yanma dahil olmak üzere daha az olumsuz etkiye neden oldu.

Çay ağacı yağının çok güçlü olduğunu ve doğrudan cilde uygulandığında kızarıklığa ve tahrişe neden olabileceğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre, çay ağacı yağının sağlık koşulları için topikal kullanımı hakkında sadece az miktarda araştırma yapılmıştır ve sınırlı sayıda araştırma, çay ağacı yağının akne için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Lütfen denemeyi seçerseniz, güvenli bir şekilde kullanın ve çay ağacı yağı çok tahriş edici olabileceğinden ve cilde asla seyreltilmeden uygulanmaması gerektiğinden cildinizde her zaman bir test yaması yapın.

Sivilce için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

1 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirin.

Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve doğrudan sivilcelere uygulayın.

İsterseniz nemlendirici uygulayın.

Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

ÖZET

Çay ağacı yağı iltihaplanma ve akne oluşumuna neden olan bakterilerle savaşır. Cilde uygulanması, bazı durumlarda sivilceleri azaltabileceğini göstermiştir.

2. Diğer Uçucu Yağlar İle Nokta Tedavi

Çay ağacı yağına ek olarak, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip diğer birçok esansiyel yağ, sivilceleri hızla temizlemeye yardımcı olabilir.

Büyük bir bilimsel derleme, tarçın, gül, lavanta ve karanfil esansiyel yağlarının akneye neden olan bakterilerle S. epidermidis ve P. acnes mücadele ettiğini gstermiştir.

Bir çalışma, karanfil fesleğen yağı,% 10 benzoil peroksit ve bir plasebo ile akne mücadele yeteneklerini karşılaştırdı. Hem % 2 hem de % 5 karanfil fesleğen yağlarının sivilceleri azaltmada benzoil peroksite göre daha etkili ve daha hızlı olduğu bulunmuştur.

Başka bir çalışma, asetik asit, portakal ve fesleğen esansiyel yağları içeren bir jelin sivilcelerin iyileşme oranında% 75 artışla sonuçlandığını bulmuştur.

Çay ağacı yağı gibi, bu uçucu yağlar da çok konsantre olur ve doğrudan cilde uygulanırsa tahrişe neden olabilir. Tüm uçucu yağları bir taşıyıcı yağ ile seyreltdiğinizden, düzenli kullanımdan önce bir test yaması gerçekleştirdiğinizden ve tahriş gelişirse kullanmayı bırakın.

Karanfil yağı da dahil olmak üzere çok çeşitli uçucu yağlar çevrimiçi olarak mevcuttur.

Sivilce için uçucu yağlar nasıl kullanılır

10 damla esansiyel yağı 1 ons (30 mL) taşıyıcı yağ ile birleştirin.

Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve doğrudan sivilcelere uygulayın.

İsterseniz nemlendirici uygulayın.

Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

ÖZET

Tarçın, gül, lavanta, karanfil ve biberiye de dahil olmak üzere diğer uçucu yağların akneye neden olan bakterileri inhibe ettiği bulunmuştur. Bu yağların cilde uygulanması sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Cilde Yeşil Çay Uygulayın

Birçok insan sağlık yararları için yeşil çay içiyor, ancak doğrudan cilde uygulandığında da yardımcı olabilir.

Yeşil çay, iltihap ve sivilceye neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğu bilinen flavonoidler ve tanenler içerir.

Ayrıca iltihapla savaştığı, sebum üretimini azalttığı ve akne eğilimli cilde sahip insanlarda P. acnes'in büyümesini engellediği antioksidan epigallokateşin-3-gallatta (EGCG) yüksektir.

Birçok çalışma, aknesi olan kişilerin cildine% 2-3 oranında yeşil çay ekstresi uyguladıklarında önemli ölçüde daha az sebum üretimi ve sivilce yaşadıklarını göstermiştir.

Piyasada yeşil çay içeren bir avuç cilt bakım ürünü var, ancak evde kendi karışımınızı yapmak çok basit ve uygun maliyetli.

Sivilce için yeşil çay nasıl kullanılır

Yeşil çayı kaynar suda 3-4 dakika demleyin.

Çayın soğumasını bekleyin.

Bir pamuk topu ile yüzünüze uygulayın veya bir sprey şişesi kullanarak üzerine sürün.

10 dakika veya gece boyunca bekletin ve sonra yüzünüzü su ile durulayın.

Gerekirse günde 1-2 kez uygulayın. Buzdolabında 2 haftaya kadar saklanabilir.

ÖZET

Yeşil çay, iltihabı azaltmaya ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antioksidan bakımından yüksektir. Cilde uygulanmasının sivilceleri önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

4. Aloe Vera İle Nemlendirin

Aloe vera, berrak bir jel üreten yaprakları olan tropikal bir bitkidir.

Cilde uygulandığında, aloe vera jeli bakterilerle savaşmaya, iltihabı azaltmaya ve yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bu nedenle, sedef hastalığı, döküntüler, kesikler ve yanıklar dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıkları için popüler bir tedavidir.

Aloe veranın özellikle sivilcelerle savaşma yeteneği hakkında sınırlı çalışmalar vardır, ancak mevcut araştırmalar ümit vericidir.

Aloe vera, hepsi sivilceye neden olabilecek bakterileri inhibe eden lupeol, salisilik asit, üre azotu, tarçın asidi, fenoller ve kükürt içerir.

Bir çalışmada, karanfil-fesleğen yağına değişen konsantrasyonlarda aloe vera jeli ilave edildi ve anti-akne özellikleri açısından değerlendirildi. Losyondaki aloe vera konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, sivilceleri azaltmada o kadar etkili olur.

Başka bir çalışma, tretinoin kreması ile% 50 aloe vera jeli kullanılmasının, sivilceleri temizlemede tek başına tretinoin kreminden önemli ölçüde daha etkili olduğunu buldu. Tretinoin kremi, A vitamini.

Aloe vera jeli tek başına sivilcelerin tedavisinde etkili olmasa da, karanfil-fesleğen yağı ve tretinoin kreminin akne karşıtı etkilerini arttırdı.

Aloe vera jeli sivilceleri kendi kendine temizlemeye yardımcı olabilirken, diğer ilaçlar veya ilaçlarla birleştirildiğinde daha etkili olabilir.

Akne için aloe vera jeli nasıl kullanılır

Jeli aloe yapraklarından bir kaşıkla kazıyın.

Diğer akne tedavilerini uygularken jeli cildinize uygulayın. Diğer tedavinizle karıştırmayı deneyebilir ve ardından bunu cildinize uygulayabilirsiniz. Veya önce diğer akne tedavisini, üzerine aloe jeli ekleyerek uygulayabilirsiniz.

Günde 1-2 kez veya istediğiniz gibi tekrarlayın.

ÖZET

Aloe'nin cilde uygulanması yanıkların tedavisine, yaraların iyileşmesine ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Diğer tedavilerin akne karşıtı etkilerini arttırdığı gösterilmiştir, ancak kendi başına kullanıldığında etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diğer birçok doğal akne tedavisinin tutarlı, uzun süreli kullanımda etkili olduğu gösterilmiştir.

Aşağıdaki ilaçlar sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulamasa da, zaman içinde sivilceleri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Bir çinko takviyesi alın

Mineral çinko yara iyileşmesinde rol oynar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu nedenle, sivilce için olası bir tedavi olarak incelenmiştir.

Araştırmalar, aknesi olan kişilerin kanlarında açık tenli olanlardan daha düşük çinko seviyesine sahip olduklarını göstermiştir.

Bir çinko takviyesi almanın yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aslında, birkaç çalışma günde 30-45 mg elementel çinko almanın sivilceleri önemli ölçüde azaltabildiğini bulmuştur.

Özel bir çalışmada, akne olan 48 kişi günde 3 kez çinko takviyesi aldı. 8 hafta sonra 38'inde sivilcelerde% 80-100 azalma görülmüştür.

Çinko, her biri farklı miktarda elemental çinko içeren birçok formda mevcuttur.

Hangi formu seçerseniz seçin, muhtemelen günde önerilen 40 mg çinko üst sınırından daha fazlasını almamak en iyisidir.

Çok fazla çinko almak mide ağrısı ve bağırsak tahrişi dahil olumsuz etkilere neden olabilir.

Bira mayasını tüket

Bira mayasının belirli bir türü olan Saccharomyces cerevisiae Hansen CBS de ağızdan tüketildiğinde sivilceleri azaltmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Bira mayası iyi bir B vitamini, krom, bakır, demir ve çinko kaynağı olma eğilimindedir. Bununla birlikte, sivilceleri tedavi etme kabiliyeti büyük olasılıkla antibakteriyel etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Bir çalışma, bira mayasının etkinliğini 5 ay boyunca bir plasebo ile karşılaştırdı.

Sivilce iyileşti veya maya preparatını alan kişilerin% 80'inden fazlasında iyileşti, insanların sadece% 26'sı plasebo grubunda iyileşme gördü.

Çalışmalar bira mayasının hiçbir yan etkisi olmadığını göstermiştir, ancak birkaç kişi tükettikten sonra hafif gaz, şişkinlik veya baş ağrısı bildirmiştir.

Bir balık yağı takviyesi deneyin

Balık yağları, omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik (DHA) içerir.

Araştırmalar, EPA tüketiminin yağ üretimini yönetmeye, sivilceleri önlemeye ve cildin yeterli nemlendirmeyi sürdürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yüksek EPA ve DHA seviyelerinin de iltihaplanmaya katkıda bulunan ve sonuçta sivilce riskini azaltabilecek faktörleri azalttığı gösterilmiştir.

Bir çalışmada, 10 hafta boyunca günlük olarak hem EPA hem de DHA içeren omega-3 yağ asidi takviyeleri almak, 45 katılımcının tümünde sivilceleri önemli ölçüde azalttı.

Ceviz, chia tohumu, öğütülmüş keten tohumu, somon, sardalye ve hamsi yiyerek omega-3 yağ asitleri de alabilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıdaki bitki kaynakları omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) içerir ve çok az veya hiç EPA veya DHA içermez.

Konsantre omega-3 takviyesi almak, sivilceleri daha iyi tedavi etmek için daha yüksek miktarlarda EPA ve DHA almanıza yardımcı olabilir.

ÖZET

Bira mayası, çinko veya balık yağını ağızdan almak, zaman içinde sivilceleri önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Bu takviyeler sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulamayabilir, ancak uzun süreli kullanımlarını değerlendiren çalışmalar büyük umut vaat etmektedir.

Sivilceleri azaltmaya yardımcı olmanın diğer yolları

İnsanlar yıllardır doğal akne ilaçları kullanıyor olsalar da, konuyla ilgili araştırmalar hala devam ediyor.

Aşağıda listelenen ilaçlar akne eğilimli cilde fayda sağlayabilir, ancak sivilceleri tedavi etme yetenekleri hakkında hiçbir çalışma yoktur:

Cadı fındığı. Cadı fındığı cilde uygulanmasının bakterilerle savaştığı ve sivilceleri azalttığı gösterilmiştir, bu da sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi. Elma sirkesindeki organik asitler, akneye neden olan bakterileri öldürmeye ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Süt alımını sınırlayın. İki büyük çalışma, daha fazla süt içen kişilerin daha fazla sivilce eğilimi gösterdiğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Bal ve tarçın maskesini deneyin. Bal ve tarçın antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle uygulandığında akne eğilimli cilde fayda sağlayabilirler.

Stresi azaltın. Bazı çalışmalar stresi akne şiddetinde bir artışla ilişkilendirmiştir. Stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilecek gevşeme teknikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında sağlık uzmanınıza danışın.

ÖZET

Birkaç diğer ilaç, cilde elma sirkesi uygulamak, süt alımınızı sınırlamak ve stres seviyelerini azaltmak da dahil olmak üzere doğal olarak sivilce ile savaşmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunların arkasında çok az araştırma vardır veya hiç yoktur, bu nedenle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Alt çizgi

Sivilceler tedavi etmek için sinir bozucu olabilecek yaygın bir sorundur.

Geleneksel tedaviler kızarıklık, kuruluk veya tahrişe neden olabilir ve birçok doğal alternatif işe yaramaz gibi görünüyor.

Bu makalede listelenen ev ilaçları, sivilceleri azaltmanın en etkili ve doğal yolları olarak bazı sınırlı çalışmalarla desteklenmektedir.

Bununla birlikte, cilde çeşitli uçucu yağlar, yeşil çay ve aloe vera uygulamak sivilcelerden kurtulmanın en hızlı yolu gibi gözükse de, takviyeler bazı sınırlı araştırmalara göre daha uzun süreli kullanım gerektirebilir.

Bu makaledeki çareler herkes için işe yaramayabilir, ancak denemeye değer olabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin akne tedavisi ile ilgili kılavuzlarının, bitkisel ve diğer tamamlayıcı tedavilerin kullanımlarını önermek için güvenliği ve etkinliği konusunda yeterli araştırma olmadığını iddia etmektedir. Bu ifade, bu makalede belirtilen tüm çareleri içermektedir.

Şiddetli akne ile yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat