Sinovac Aşısı (Çin Aşısı) hakkında neler biliniyor? Yan etkileri var mı?


Sinovac Aşısı (Çin Aşısı) hakkında neler biliniyor? Yan etkileri var mı?

Ülkemiz koronavirüse karşı 50 milyon doz CoronaVac aşısını almak için Çin ile anlaştı. 3 milyon doz Sinovac aşısı ülkemize getirildi. Bununla birlikte çalışmalarda da sona gelindi. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı randevu sistemi açıldı.
 
CoronaVac aşısı, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech ve Brezilyalı biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsünün iş birliğinde geliştirildi.
 
Makak maymunlarındaki ilk sonuçlar, aşının 10 Covid-19 suşunu nötralize eden antikorlar ürettiğini ortaya çıkardı.
 
CoronaVac aşısının yan etkisi var mı?
 
En sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), ateş (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (yüzde 2,5) olarak raporlandı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Covid-19 aşısı olan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da aşının ilk yan etkilerinin aşının uygulandığı bölgede ağrı yaptığını, genel olarak ise baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı olduğunu söyledi.
 
Yüzde 91,25 etkili olduğu açıklandı
 
Aşıyla ilgili değerlendirmede, "18-59 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerde farklı konsantrasyonlarda ve farklı doz programları kullanan iki CoronaVac dozunun iyi tolere edildiğini ve orta derecede immünojenik olduğunu bulduk." deniliyor.
 
Peki, Sinovac aşısı en zaman vurulmaya başlanacak?
 
Koronavirüs aşısında randevu sistemi 13.01.2021 itibariyle açıldı. Cep telefonlarından MHRS.GOV.TR sistemi üzerinden veya e-Devlet üzerinden de dolaylı olarak bu sisteme girip randevu alınabilecek.
 
KİMLER AŞI YAPTIRABİLECEK?
 
Öncelikli grup;
 
* İlk etapta aşılar 1 milyon 119 bin sağlıkçıya yapılacak.
 
* İkinci grupta 380 bin 65 yaş üstü vatandaşa yapılacak.
 
* Üçüncü grupta asker, polis ve öğretmenlere yapılacak.
 
* Dördüncü grupta ise ilk 3 grupta yer almayan vatandaşlara yapılacak.
 
 

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat