Sedef Hastalığını Detoks veya Temizleyici İle Tedavi Edebilir misiniz?


Sedef Hastalığını Detoks veya Temizleyici İle Tedavi Edebilir misiniz?

Sedef hastalığı, diyetiniz de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenebilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Sedef hastalığı detoks diyetleri genellikle vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldıran, cilt sağlığını iyileştiren ve sedef hastalığı semptomlarını azaltan doğal bir çare olarak tanıtılır.

Bununla birlikte, bazı insanlar sedef hastalığı detoks diyetlerinin aşırı derecede kısıtlayıcı, sürdürülemez ve hatta tehlikeli olduğunu iddia ediyor.

Bu makale, işe yarayıp yaramadıklarını ve güvenli olup olmadıklarını açıklamak için sedef hastalığı detoks diyetlerine kanıta dayalı bir bakış atıyor.

Sedef hastalığı detoks diyeti nedir?

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin birikmesine ve kırmızı, kaşıntılı ve kurumasına neden olan iltihaplı bir hastalıktır.

Diğer otoimmün hastalıklar gibi, stres, güneşe maruz kalma, sigara ve alkol gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir.

Bazı araştırmalar, belirli diyet değişikliklerinin sedef hastalığına karşı koruyabileceğini düşündürmektedir.

Kesin öneriler değişiklik gösterebilse de, bir sedef hastalığı detoks diyeti genellikle semptomları tetikleyebilecek iltihaplı yiyeceklerin ortadan kaldırılmasını içerir. Bunlar şunları içerir:

Kırmızı et

Alkol

İlave şeker

Rafine karbonhidrat

Kızarmış yiyecekler

Glüten içeren tahıllar (buğday, arpa ve çavdar)

Çoğu sedef hastalığı detoks diyeti, tüm bu besin gruplarını kesip çıkarır.

Bunun yerine, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi çeşitli antioksidan ve besin açısından zengin yiyecekler yemelisiniz.

Bu diyetler ayrıca toksinlerin atılmasına, bağışıklık fonksiyonunun geliştirilmesine ve vücudunuzu zararlı kimyasallardan ve bileşiklerden arındırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

ÖZET

Sedef hastalığı detoks diyetlerinin temizliği desteklediği ve detoksifikasyonu geliştirdiği söyleniyor. Genel olarak, çoğu, patlıcangiller, ilave şeker, alkol ve rafine karbonhidratlar dahil olmak üzere tüm potansiyel tetikleyici yiyecekleri ortadan kaldırmayı içerir.

Yedikleriniz sedef hastalığını nasıl etkiler?

Araştırmalar, diyetin sedef hastalığında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Örneğin, sedef hastalığı olan 1.206 kişide yapılan bir çalışma, belirli diyet değişikliklerinin katılımcıların çoğunda cilt koşullarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

En etkili modifikasyonlardan bazıları alkol, glüten ve patlıcangil alımını azaltmak veya balık yağı, sebze ve D vitamini alımını artırmaktı. Yine de, bu cilt sağlığı iyileştirmeleri özneldi ve tüm diyet değişiklikleri eşit derecede etkili değildi.

Örneğin, katılımcıların yalnızca% 54'ü alkol tüketimini azaltmanın yararlı olduğunu bildirdi ve% 43'ten daha azı, artan sebze alımıyla iyileşme kaydetti.

Diğer diyet faktörleri de sedef hastalığının şiddetini etkileyebilir.

200 kişide yapılan küçük bir araştırmaya göre, sedef hastalığı olanlar, bir kontrol grubuna göre daha düşük antioksidan seviyelerine ve daha yüksek oksidatif stres seviyelerine sahip olma eğilimindeydi.

Bu sonuçlar, antioksidanlar açısından zengin bir diyetin, oksidatif stresle mücadele ederek sedef hastalığı semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir.

Diğer araştırmalar, kızarmış yiyeceklerin, ilave şekerin, rafine karbonhidratların ve işlenmiş etlerin, sedef hastalığına katkıda bulunabilecek bazı iltihap belirteçlerini artırabileceğini göstermektedir.

Bazı çalışmalar ayrıca çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanların sedef hastalığı riskinin daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Bu kişiler için glüteni ortadan kaldırmak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, glütensiz bir diyet uygulamak, glütene duyarlı olmayanlara fayda sağlamayabilir. Aslında, 85.185 kadında yapılan bir araştırma, artan glüten alımının daha yüksek sedef hastalığı, psoriatik artrit veya atopik dermatit riski ile ilişkili olmadığı sonucuna varmıştır.

ÖZET

Çeşitli diyet faktörleri sedef hastalığını etkileyebilir. Örneğin, D vitamini, balık yağı ve sebze alımınızı artırırken alkol, patlıcangiller ve rafine karbonhidrat alımınızı azaltmak semptomları azaltabilir.

Sedef hastalığı detoks diyeti denemeli misiniz?

Sedef hastalığı detoks diyetleri bazı insanlar için semptomları iyileştirebilirken, bu muhtemelen herhangi bir detoksifikasyon veya temizleme etkisinden ziyade bazı tetikleyici gıdaların ortadan kaldırılmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun nedeni, vücudunuzun karaciğeri, akciğerleri, böbrekleri, cildi ve sindirim sistemini içeren kendi detoksifikasyon sistemine sahip olmasıdır ve zararlı kimyasalların ve bileşiklerin atılmasından sorumludur.

Ek olarak, bazı diyet faktörleri semptomlarınızı etkileyebilse de, hızlı bir düzeltme vaat eden detoks diyetleri çözüm değildir.

Bazı bileşenlerin insanları farklı şekilde etkileyebileceği göz önüne alındığında, tüm besin gruplarını diyetinizden çıkarmak yerine sizin için neyin işe yaradığını bulmak önemlidir.

Örneğin glütene tahammül edebiliyorsanız, glüteni tamamen ortadan kaldıran kısıtlayıcı bir detoks diyeti uygulamanıza gerek yoktur.

Aslında, bazı araştırmalar diyetinize daha fazla tam tahıl eklemenin iltihaplanma seviyelerini düşürdüğünü ve bu da sedef hastalığı için faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Birçok detoks diyetinde, hepsi vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu domates, biber ve patlıcan gibi patlıcangilleri de keser.

Kısa süreli bir detoks diyeti uygulamak yerine, meyveler, sebzeler, protein ve kalp-sağlıklı yağlar açısından zengin, besleyici, dengeli bir diyet uygulayın.

Bunu yapmak, yalnızca besin ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlamakla kalmaz, aynı anda birden fazla gıda grubunu ayıklamak yerine, bir seferde bir veya iki bileşeni ortadan kaldırarak potansiyel tetikleyicileri tanımlamayı çok daha kolaylaştırır.

ÖZET

Sedef hastalığı detoks diyetleri bazıları için işe yarasa da, bu muhtemelen detoksifikasyondan ziyade tetikleyici gıdaların ortadan kaldırılmasından kaynaklanmaktadır. Belirli yiyecekler insanları farklı şekilde etkiler, bu nedenle aynı anda birden fazla yiyecek grubunu kesmek gereksizdir.

Potansiyel risk

Birçok sedef hastalığı detoks diyeti çevrimiçi olarak mevcuttur ve her biri benzersiz bir kurallar dizisi ile birlikte gelir.

Daha kısıtlayıcı olanlar, besin ihtiyaçlarınızı karşılamayı zorlaştırabilir ve hatta beslenme yetersizliği riskinizi artırabilir.

Örneğin, zayıf planlanmış glütensiz diyetler genellikle lif bakımından düşüktür ve çinko, magnezyum, demir, B12 vitamini ve folat gibi önemli mikro besinlerden yoksun olabilir.

Detoks diyetlerinde genellikle yasaklanan diğer yiyecekler, süt ürünleri ve domates, patlıcan ve biber gibi patlıcan sebzeleri gibi temel besinleri sağlar.

Bu yiyecekleri diyetinizden çıkarıyorsanız, beslenme eksikliklerini önlemek için bu vitaminleri ve mineralleri başka kaynaklardan aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Dahası, detoks diyetleri sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir ve yiyeceklerle negatif bir ilişki geliştirebilir.

Uzun vadede sürdürülemez ve takip edilmesi zor olabilir. Ek olarak, düzenli bir diyete devam ettiğinizde semptomların geri gelmesi muhtemeldir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat