Saponinler Nedir?


Saponinler Nedir?

Saponinler köpürme özelliklerine sahip glukozitlerdir. Saponinler, bir veya daha fazla şeker yan zincirine bağlanmış bir polisiklik aglikondan oluşur. Sapogenin olarak da adlandırılan aglikon kısım, ya steroid (C27) ya da bir triterpen'dir (C30). Saponinlerin köpürme kabiliyeti, hidrofobik (yağda çözünür) bir sapogenin ve hidrofilik (suda çözünür) bir şeker bölümünün bir araya gelmesinden kaynaklanır. Saponinler acı bir tada sahiptir. Bazı saponinler toksiktir ve sapotoksin olarak bilinir.

Saponinler, pek çok sebze, fasulye ve otda bulunan fitokimyasallardır. Saponinlerin en iyi bilinen kaynakları bezelye, soya fasulyesi ve soapwort, saoproot, soapbark ve soapberry gibi köpürme özelliklerini gösteren isimleri olan bazı otlardır. Ticari saponinler, çoğunlukla Yucca schidigera ve Quillaja saponaria'dan elde edilir.

Saponinlerin Sağlık Faydaları

Saponinler birçok sağlık yararına sahiptir . Çalışmalar kan kolesterol düzeyleri, kanser, kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminin uyarılması üzerindeki faydalı etkileri göstermiştir. Çoğu bilimsel çalışma saponinlerin spesifik bitki kaynaklarından etkilerini araştırır ve sonuçlar diğer saponinlere uygulanamaz.

Kolesterolün Azaltılması

Saponinler, bağırsaktaki safra tuzu ve kolesterol ile bağlanır. Safra tuzları, kolesterol ile emilimini kolaylaştıran küçük miseller oluşturur. Saponinler, yeniden emilimini önleyerek kan kolesterolünün düşmesine neden olur.

Kanser Riskini Azaltın

Araştırmalar, saponinlerin antitümör ve anti-mutajenik aktiviteye sahip olduğunu ve insan kanseri riskini azalttığını göstermiştir, kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek. Saponinler, kanser hücrelerinin kolesterol bakımından zengin membranlarıyla reaksiyona girerek büyümelerini ve canlılıklarını sınırlar gibi görünmektedir. Roa ve arkadaşları saponinlerin kolon kanserini önlemeye yardımcı olacaklarını ve The Journal of Nutrition (1995, 125, 717s-724S) 'de yayınlanan "Anti-kanserojenler olarak saponinler" başlıklı makalesinde gösterildiği gibi buldular. Bazı çalışmalar saponinlerin mitotik tutuklamaya neden olarak lösemi hücrelerinin apoptozisine neden olabileceğini göstermiştir.

Bağışıklık Güçlendirici

Bitkiler, parazitler tarafından enfeksiyonlarla savaşmak için saponinler üretir. İnsanlar tarafından alındığında, saponinler ayrıca bağışıklık sistemimize yardımcı oluyor ve virüslere ve bakterilere karşı koruma sağlıyor.

Kemik Kaybını Azaltmak

Ovariektomize indüklenen sıçanlar ile yapılan çalışmalar, bir Çin bitkisi olan Anemarrhena asphodeloides kaynaklı steroidal saponinler gibi bazı saponinlerin kemik kaybı üzerinde koruyucu bir role sahip olduğunu göstermiştir.

 Antioksidan

Saponinlerin şekersiz kısmı ayrıca doğrudan kanser ve kalp hastalıkları riski gibi diğer faydalara yol açabilen doğrudan bir antioksidan aktiviteye sahiptir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat