Sağlıklı Ciltler İçin En İyi 12 Yiyecek


Sağlıklı Ciltler İçin En İyi 12 Yiyecek

Beslenme sağlık için önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza neden olabilir ve hatta kalbiniz ve karaciğeriniz gibi organlara zarar verebilir.

Ama yedikleriniz başka bir organı da etkiler.

Bilim adamları diyet ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği giderek daha açık hale geliyor.

Bu makale, cildinizi sağlıklı tutmak için en iyi 12 yiyeceğe bir göz atıyor.

1. Yağlı balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel yiyeceklerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Aslında, bir omega-3 yağ asidi eksikliği cildin kurumasına neden olabilir.

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklık ve sivilceye neden olabilecek iltihabı azaltır. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilirler.

Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildinizi etkileyen enflamatuar ve otoimmün koşullarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yağlı balıklar aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır.

Cildinizi serbest radikallerden ve iltihaplanmalardan kaynaklanan hasarlara karşı korumaya yardımcı olmak için yeterli E vitamini almak çok önemlidir.

Bu tür deniz ürünleri aynı zamanda cildinizin gücünü ve bütünlüğünü korumak için gerekli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

Son olarak balık, aşağıdakileri düzenlemek için hayati bir mineral olan çinko sağlar:

İltihap

Genel cilt sağlığı

Yeni cilt hücrelerinin üretimi

ÖZET

Somon gibi yağlı balık türleri, iltihabı azaltabilen ve cildinizi nemlendiren omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda iyi bir yüksek kaliteli protein, E vitamini ve çinko kaynağıdır.

2. Avokado

Avokado, sağlıklı yağ bakımından yüksektir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve yarar sağlar.

Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak çok önemlidir.

Sağlıklı yağların özellikle türlerinde bulunduğunu - over 700 kadının katıldığı bir çalışma toplam yağ yüksek alımı bulundu.

Ön kanıtlar, avokadonun cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. 

Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Çoğu Amerikalı diyetleriyle yeterince E vitamini almıyor.

İlginç bir şekilde, E vitamini, C vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili görünmektedir.

C vitamini de sağlıklı ciltler için gereklidir. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için cildinizin buna ihtiyacı var.

C vitamini eksikliği bu günlerde nadirdir, ancak yaygın semptomlar arasında kolayca morarma eğilimi gösteren kuru, pürüzlü ve pullu cilt bulunur.

C vitamini ayrıca cildinizi güneşin ve çevrenin neden olduğu ve yaşlanma belirtilerine yol açabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır.

100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado, E vitamini için Günlük Değerin (DV)% 14'ünü ve C vitamini için DV'nin% 11'ini sağlar.

ÖZET

Avokado, faydalı yağlar bakımından zengindir ve sağlıklı cilt için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca cildinizi güneşin zararlarından koruyabilecek bileşikler de paketlerler.

3. Ceviz

Ceviz, onları sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin yapan birçok özelliğe sahiptir.

Vücudunuzun kendi kendine yapamayacağı yağlar olan iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdırlar.

Omega-6 yağları açısından çok yüksek bir diyet, cildinizdeki sedef hastalığı gibi iltihaplı durumlar da dahil olmak üzere iltihaplanmayı teşvik edebilir.

Öte yandan, omega-3 yağları cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki iltihabı azaltır.

Batı diyetinde omega-6 yağ asitleri bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitlerinin kaynakları nadirdir.

Ceviz, bu yağ asitlerinin iyi bir oranını içerdiğinden, aşırı omega-6'ya karşı potansiyel enflamatuar tepkiyle savaşmaya yardımcı olabilirler.

Dahası, ceviz cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri içerir.

28 gram ceviz, çinko için DV'nin% 8'ini içerir.

Çinko, cildinizin bir bariyer işlevi görmesi için çok önemlidir. Yara iyileşmesi ve hem bakteri hem de iltihaplanma ile mücadele için de gereklidir.

Ceviz aynı zamanda 28 gram protein (28 gram) yanında az miktarda antioksidan E vitamini ve selenyum sağlar.

ÖZET

Ceviz, cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinler olan iyi bir temel yağ, çinko, E vitamini, selenyum ve protein kaynağıdır.

4. Ayçiçeği tohumları

Genel olarak, kabuklu yemişler ve tohumlar cildi güçlendiren besinlerin iyi kaynaklarıdır.

Ayçiçeği tohumları mükemmel bir örnektir.

28 gram ayçiçeği tohumu, E vitamini için DV'nin% 49'unu, selenyum için DV'nin% 41'ini, çinko için DV'nin% 14'ünü ve 5,5 gram proteini içerir.

ÖZET

Ay çekirdeği, cilt için önemli bir antioksidan olan E vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir besin kaynağıdır.

5. Tatlı patatesler

Beta karoten, bitkilerde bulunan bir besindir.

Provitamin A olarak işlev görür, bu da vücudunuzda A vitaminine dönüştürülebileceği anlamına gelir.

Beta karoten havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi portakal ve sebzelerde bulunur.

Tatlı patatesler mükemmel bir kaynaktır - bir 1/2 fincan (100 gram) pişmiş tatlı patates porsiyonu, A vitamini DV'sinin altı katından fazlasını sağlayacak kadar beta karoten içerir.

Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi gibi davranarak cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu antioksidan tüketildiğinde cildinize dahil olur ve cilt hücrelerinizi güneşe maruz kalmaktan korumaya yardımcı olur. Bu güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, kırışık cildi önlemeye yardımcı olabilir.

İlginç bir şekilde, yüksek miktarda beta karoten, cildinize sıcak, turuncu bir renk katarak genel olarak daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunabilir.

ÖZET

Tatlı patatesler, doğal bir güneş kremi görevi gören ve cildinizi güneşin zararlarından koruyabilen mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

6. Kırmızı veya sarı dolmalık biber

Tatlı patatesler gibi, dolmalık biberler de vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

Bir fincan (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için DV'nin% 156'sına eşdeğerdir.

Aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen proteini oluşturmak için gereklidir.

Tek bir fincan (149 gram) dolmalık biber, C vitamini için DV'nin etkileyici bir% 211'ini sağlar.

Kadınları içeren büyük bir gözlemsel çalışma, bol miktarda C vitamini yemeyi, yaşla birlikte buruşuk ve kuru cilt riskini azaltmaya bağladı.

ÖZET

Dolmalık biberler bol miktarda beta karoten ve C vitamini içerir - her ikisi de cildiniz için önemli antioksidanlardır. C vitamini, cildinizi güçlü tutan yapısal protein olan kolajen oluşturmak için de gereklidir.

7. Brokoli

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur.

Aynı zamanda beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

Ancak brokoli çiçekleri ayrıca bazı etkileyici potansiyel faydalara sahip olan sülforafan adı verilen özel bir bileşik içerir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser önleyici etkileri bile olabilir.

Sulforaphane aynı şekilde güneşin zararlarına karşı güçlü bir koruyucu maddedir. İki şekilde çalışır: zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve vücudunuzdaki diğer koruyucu sistemleri açmak.

Laboratuvar testlerinde, sülforafan, UV ışığında öldürülen cilt hücrelerinin sayısını% 29'a kadar düşürdü ve koruma 48 saate kadar sürdü.

Kanıtlar, sülforafanın cildinizdeki kollajen seviyelerini korumaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir.

ÖZET

Brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve karotenoid kaynağıdır. Aynı zamanda cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

8. Domates

Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil olmak üzere tüm ana karotenoidleri içerir.

Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşin neden olduğu hasara karşı koruduğu gösterilmiştir. Kırışıklığın önlenmesine de yardımcı olabilirler.

Domates karotenoidler açısından zengin olduğu için, sağlıklı cildi korumak için mükemmel bir besindir.

Domates gibi karotenoid açısından zengin yiyecekleri peynir veya zeytinyağı gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirmeyi düşünün . Yağ, karotenoid emiliminizi artırır.

ÖZET

Domates, iyi bir C vitamini kaynağıdır ve başta likopen olmak üzere başlıca karotenoidlerin tümüdür. Bu karotenoidler cildinizi güneşin verdiği zararlardan korur ve kırışmayı önlemeye yardımcı olabilir.

9. Soya

Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya bloke edebilen bir bitki bileşiği kategorisi olan izoflavonları içerir.

İzoflavonlar, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerine fayda sağlayabilir.

Orta yaşlı kadınları içeren küçük bir çalışma, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavon yemenin ince kırışıklıkları azalttığını ve cilt elastikiyetini iyileştirdiğini buldu.

Menopoz sonrası kadınlarda soya ayrıca cilt kuruluğunu iyileştirebilir ve kolajeni artırabilir, bu da cildinizin pürüzsüz ve güçlü kalmasına yardımcı olur.

Bu izoflavonlar sadece vücudunuzdaki hücreleri hasardan korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi UV radyasyonundan korumaya da yardımcı olur - bu da bazı cilt kanseri riskini azaltabilir.

ÖZET

Soya, kırışıklıkları, kolajeni, cilt elastikiyetini ve cilt kuruluğunu iyileştirdiği ve cildinizi UV hasarından koruduğu gösterilen izoflavonlar içerir.

10. Bitter çikolata

Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyacınız varsa , işte burada: Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça olağanüstü.

Her gün 6-12 hafta antioksidan bakımından zengin bir kakao tozu tükettikten sonra, bir araştırmadaki katılımcılar daha kalın, daha sulu cilt deneyimi yaşadı.

Derileri de daha az pürüzlü ve pulluydu, güneş yanığına daha az duyarlıydı ve daha iyi kan akışına sahipti - bu da cildinize daha fazla besin getiriyor.

Başka bir çalışma, günde 20 gram yüksek antioksidan bitter çikolata yemenin, düşük antioksidanlı çikolata yemeye kıyasla cildinizin yanmadan önce iki kat daha fazla UV radyasyonuna dayanmasını sağlayabileceğini buldu.

Kırışıklıkların görünümündeki iyileşmeler de dahil olmak üzere başka birkaç çalışma da benzer sonuçlar elde etti. Ancak, en az bir çalışmanın önemli etkiler bulmadığını unutmayın.

Faydaları en üst düzeye çıkarmak ve eklenen şekeri minimumda tutmak için en az% 70 kakaolu bitter çikolata seçtiğinizden emin olun.

ÖZET

Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.

11. Yeşil çay

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir.

Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşin adı verilir ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeye çalışır.

Diğer antioksidan içeren yiyecekler gibi, yeşil çay da cildinizi güneşin zararlarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

60 kadını içeren 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşe maruz kalmanın kızarıklığını% 25'e kadar azaltabileceğini buldu.

Yeşil çay ayrıca cildinin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini geliştirdi.

Yeşil çay sağlıklı ciltler için harika bir seçim olsa da, sütün yeşil çayın antioksidanlarının etkisini azaltabileceğine dair kanıtlar olduğu için çayınızı sütle içmekten kaçınmak isteyebilirsiniz.

ÖZET

Yeşil çayda bulunan kateşinler, cildinizi güneş hasarına karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltmanın yanı sıra nemini, kalınlığını ve elastikiyetini artıran güçlü antioksidanlardır.

12. Kırmızı üzüm

Kırmızı üzümler, kırmızı üzümlerin kabuğundan elde edilen bir bileşik olan resveratrol içermesiyle ünlüdür.

Resveratrol, aralarında yaşlanmanın etkilerini azaltan çok çeşitli sağlık yararları ile tanınır.

Test tüpü çalışmaları, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatmaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu faydalı bileşik ayrıca kırmızı şarapta da bulunur. Ne yazık ki, bir bardak kırmızı şaraptan aldığınız resveratrol miktarının cildinizi etkilemeye yeterli olduğuna dair çok fazla kanıt yok .

Kırmızı şarap alkollü bir içecek olduğu için fazla içilmesinin olumsuz etkileri vardır.

Sadece potansiyel sağlık yararları nedeniyle kırmızı şarap içmeye başlamanız önerilmez. Bunun yerine kırmızı üzüm ve çilek alımınızı artırmalısınız.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat