Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?


Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein tozu popüler bir besin takviyesidir. Protein, kas yapımında, dokuyu onarmada, enzim ve hormon yapımında yardımcı olan temel bir makro besindir. Protein tozu kullanmak ayrıca kilo kaybına ve insanların kaslarını tonlamalarına yardımcı olabilir.

Süt bazlı ve bitkisel bazlı tozlar dahil birçok farklı türde protein tozu vardır. Bu yazıda, protein tozunun sağlığa faydalarından bazılarını ve mevcut farklı türleri tartışıyoruz.

Protein tozunun sağlık yararları

Protein kemik, kas ve cilt yapı taşlarından biridir. Vücudun hormonlar, enzimler ve diğer kimyasallar üretmesi gerekiyor.

Protein tozlarının olası sağlık yararları aşağıdakileri içerir:

Ağırlık yönetimi

Kullanılabilecek çeşitli protein tozu türleri vardır.

Protein bakımından zengin yiyecekler yemek ve takviye almak, insanların daha uzun süre daha iyi hissetmelerini sağlar. Kendini tam hissetmek, daha küçük porsiyon boyutları ve daha az sıklıkta atıştırmayla sonuçlanma eğilimindedir; bu, bir insanın sağlıklı bir kiloyu korumasına veya gerekirse kilo vermesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kan basıncını, toplam kolesterolü ve kardiyovasküler hastalıklar için diğer risk faktörlerini azaltabilir.

Kas geliştirme

Protein kas gelişimi için gereklidir. Birçok sporcu ve spor salonu meraklısı, bu içeceklerin güç antrenmanlarından sonra birikmelerine yardımcı olacağına inandıkları için protein sallamalarını tüketir.

Araştırma, protein takviyelerinin, ağırlık kaldırma gibi direnç egzersiz eğitimi uygulayan sağlıklı yetişkinlerde kas boyutunu ve gücünü önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir.

Protein takviyesi erkek ve kadınlarda eşit derecede etkiliydi. Bununla birlikte, yaşlı yetişkinler genç insanlardan daha yüksek protein gereksinimlerine sahip olduklarından, etkinlik yaşla birlikte azalabilir.

Araştırmacılar ayrıca, bir kilogram kilogram (kg) vücut ağırlığı için (ya da kilo başına 0.73 gram vücut ağırlığı (lb) kilogram başına) 1.6 gramını (g) aştığında, katılımcılar herhangi bir ek fayda görmediler.

Egzersiz sonrası iyileşme

Kas büyümesine katkıda bulunmasının yanı sıra, protein hasarlı kas ve dokuların onarılmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, sporcular egzersiz sonrası kas ağrısından iyileşmeyi hızlandırmak için protein tozu kullanabilirler.

Birçok çalışma Güvenilir Kaynak bildirmiştir. Egzersiz sonrası protein takviyesi almanın kas hasarını azaltarak ve kas performansını ve kas protein sentezini artırarak iyileşmeye yardımcı olabileceğini.

Önerilen günlük alım miktarı 19 yaş ve üstü insanlar için protein miktarı kadınlar için 46 g, erkekler için 56 g'dır.

Muhtemelen bazı vejeteryanlar da dahil olmak üzere bu miktarları karşılamayı zor buluyor insanlar, protein tozunun soruna kolay bir çözüm sunduğunu görebilir.

Sporcular, halterciler, yaşlı yetişkinler ve kronik hastalığı olan kişilerin genel protein alımı önerisini aşması gerekebilir.

Araştırmalar, yoğun bir antrenman rejimine sahip sporcuların, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1.4 ila 2.0 g arasında değişen günlük önerilen protein alımının iki katına sahip olmasından fayda sağlayabileceğini göstermektedir. 175 lb ağırlığındaki bir kişi için günlük 111-159 g'a eşittir.

Protein Tozu Çeşitleri

Birkaç farklı türde protein tozu vardır. Peynir altı suyu en popüler protein takviyesi ve araştırmacıların odaklanma eğiliminde olanıdır, ancak tek değil. Yaygın protein tozu türleri şunlardır:

Whey Protein : Suda çözünür süt proteini sporcular arasında popülerdir. Tam bir proteindir, yani insan vücudunun yiyeceklerden istediği tüm amino asitleri içerdiği anlamına gelir. Vücut, whey proteinlerini hızlı ve kolay bir şekilde emer.

Kazein : Bu tip protein, egzersizden sonra kas iyileşmesini hızlandırabilen bir amino asit olan glutamin bakımından zengindir. Kazein süt ürünlerinden ve süt alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Vücut bu proteini daha yavaş sindirir, bu yüzden geceleri almak en iyisi olabilir.

Soya: Soya proteini, süt tüketmeyen insanlar için peynir altı suyuna veya kazeine mükemmel bir alternatiftir. Ayrıca tüm temel amino asitleri içerir.

Bezelye: Pek çok bitki bazlı protein tozu, soya ve süt bazlı proteinlere yüksek kaliteli bir alternatif olan bezelye proteinini içerir. Bezelye proteini, amino asit arginininin iyi bir kaynağıdır.

Kenevir: Kenevir tohumları aynı zamanda esansiyel yağ asitleri de içeren tam proteinlerdir. Bu kenevir, veganlar veya süt veya soya alerjisi olanlar için mükemmel bir seçimdir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır

İnsanlar bir meyve yüzüne protein tozu ekleyebilirler.

Protein tozlarını kullanmadan önce insanlar besin ihtiyaçlarını hesaplamalıdır. Diyetlerinden yeterince protein alamayanlar, protein tozlarını desteklemeyi düşünebilirler.

Bununla birlikte, çok fazla protein tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Bazı tozlar servis başına 80 gr'a kadar çıkar, bu çoğu insan için çok fazladır.

Diyetteki aşırı yüksek protein seviyeleri de, lif bakımından zengin meyveler, sebzeler ve vücudun bağırsak bakterilerini beslemek ve sürdürmek için kullandığı baklagiller gibi diğer faydalı yiyeceklerin alımının azalmasına neden olabilir.

Protein takviyesinin optimal zamanlaması belirsizdir. Birçok insan egzersizden sonra almayı önerir, ancak çelişkili sonuçlar üreten çalışmalar nedeniyle araştırma bulguları yetersizdir.

Örneğin, bir 2018 çalışması, yemeklerle protein takviyesi almanın, kilo yönetimi ve yağ kütlesini azaltmada, öğünler arasında almaktan daha etkili olduğunu bildirdi.

Buna karşılık, bir 2014 çalışması Egzersiz sonrası 30 g protein tozunun düşük kalorili bir diyet uygulayanlarda protein sentezini iyileştirdiğini bildirdi.

İnsanlar aromalı protein tozunu ambalaj üzerindeki talimatlara göre suyla karıştırabilir. Alternatif olarak, birçok kişi protein tozunu süt veya meyve ve sebze ile harmanlamaktadır.

Sporcular egzersiz sonrası protein tozu almayı faydalı bulabilirler.

Protein tozları birçok insan için, özellikle sporcular, yaşlı yetişkinler, vejeteryanlar ve veganlar için faydalı bir destek olabilir. Bunlar uygun bir tam protein kaynağıdır. Bazen başka besinler de içerirler.

Ancak, herkesin ekstra proteine ​​ihtiyacı yoktur. Et, balık, süt ürünleri ve yumurta bakımından zengin bir diyet uygulayan ve yoğun ağırlık egzersizi yapamayan kişilerin protein takviyesi alması gerekmez.

Diyetini protein tozu ile desteklemek isteyen kişiler, kullanmadan önce yüksek kaliteli bir ürün seçmeli ve doktoru veya diyetisyeni ile konuşmalıdır.

 

 

 

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat