Melatonin'i Her Gece Almak Güvenli mi?


Melatonin'i Her Gece Almak Güvenli mi?

Melatonin, vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir hormondur. Uyku-uyanma döngünüzü düzenlemede rol oynar.

Ayrıca, reçetesiz satılan bir takviye olarak bulunan laboratuar yapımı bir melatonin versiyonu da var. Bazı insanlar jet lag ve uykusuzluk gibi uyku problemlerine yardımcı olmak için melatonin takviyeleri kullanır.

Bu yazıda melatoninin tam olarak nasıl çalıştığını ve her gece melatonin takviyesi almanın güvenli olup olmadığını keşfedeceğiz.

Melatonin nasıl çalışır?

Doğal melatonin, ağırlıklı olarak beyninizde bulunan epifiz bezinde yapılır. Işık maruziyeti melatonin üretimini engeller, ancak karanlık onu uyarır.

Beyninizdeki melatonin seviyeleri güneş batarken ve karanlık çökerken alacakaranlıkta artmaya başlar. Gecenin ortasında zirve seviyelerine ulaşırlar ve şafak yaklaştıkça azalmaya başlarlar.

Melatoninin etkisi, beyninizde uyanıklığı teşvik eden sinyalleri engeller. Bu, yatma vaktine yaklaştığınızda kendinizi yorgun veya uykulu hissettirerek uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur.

Melatoninin uykuyu teşvik edici etkileri nedeniyle, melatonin takviyeleri çeşitli uyku problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Bunlar şunları içerebilir:

uykusuzluk hastalığı

Jet lag

vardiyalı iş uyku bozukluğu

gecikmiş uyku-uyanıklık fazı bozukluğu

otizm veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda uyku sorunları

Güvenli doz nedir?

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) melatonini ilaç olarak düzenlemiyor. Bu nedenle, optimum, güvenli melatonin dozu hakkında sınırlı bilgi vardır.

Aslında, çeşitli bilimsel çalışmalarda kullanılan melatonin takviyelerinin dozları, 0,1 ila 10 miligram (mg). Bir 2017 incelemesi, aralarında olması gereken tipik bir melatonin dozunu tanımlar.1 ve 5 mg.

Melatoninin etki etmesi genellikle 1 ila 2 saat sürer, bu nedenle genellikle yatmadan önce 2 saate kadar sürer.

Melatonini ilk kez denemek istiyorsanız, daha düşük bir dozla başlamak en iyisi olabilir. Doktorunuz, başlamanız için güvenli bir doz önermenize yardımcı olabilir.

Çocuklar için melatonin

Yetişkinler için melatonin gibi, çocuklar için optimal, güvenli dozaj hakkında fazla bilgi yoktur . Doz ayrıca bir çocuğun yaşına bağlı olarak değişebilir. Bir2016 incelemesi yatmadan 30 ila 60 dakika önce aşağıdaki yaşa dayalı dozajları önerir:

Bebekler için 1 mg

Daha büyük çocuklar için 2,5 ila 3 mg

Ergenler için 5 mg

Çocuklar için melatonin ile ilgili net dozlama kuralları olmadığından, çocuğunuza melatonin vermeden önce çocuğunuzun çocuk doktoruyla konuştuğunuzdan emin olun.

Yaşlı yetişkinler için melatonin

Vücudunuzun ürettiği melatonin miktarı yaşla birlikte azalır. Bu nedenle, melatonin takviyeleri uykuya dalmakta güçlük çeken yaşlı yetişkinler için yararlı olabilir.

Araştırmacılar hala yaşlı yetişkinler için en uygun melatonin dozajını araştırıyorlar. Yaşlı yetişkinler için uyku yardımcılarının bir 2016 incelemesi, yatmadan 1 saat önce 1 ila 2 mg anında salınan melatonin dozu önermektedir.

Diyet takviyeleri ve güvenlik hakkında bilinmesi gerekenler

FDA, melatonini bir besin takviyesi olarak sınıflandırır, yani normal bir ilaçtan daha az sıkı bir şekilde düzenlendiği anlamına gelir. Diyet takviyeleri için, etiket iddiaları ve ürün güvenliği, pazarlanmadan önce FDA onayını karşılamak zorunda değildir.

Bir 2017 çalışması 31 farklı melatonin takviyesinden, ürünlerin yüzde 71'inin gerçek melatonin içeriğinin etiketteki iddiayla eşleşmediğini buldu. Ek olarak, ürünlerin yüzde 26'sı, küçük dozlarda bile potansiyel olarak zararlı olabilen serotonin içeriyordu.

Her gece melatonin almanın herhangi bir riski var mı?

Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Ulusal Merkezi (NCCIH), melatonin takviyesi kısa süreli kullanım çoğu yetişkin ve çocuklar için güvenli olarak görünmektedir. Bununla birlikte, uzun süreli melatonin takviyelerinin etkileri hakkındaki bilgiler sınırlıdır.

Bazı çalışmalar Yetişkinlerde uzun süreli melatonin kullanımının plaseboya kıyasla hafif yan etkilere neden olabileceğini belirtmişlerdir. Çocuklarda uzun süreli melatonin kullanımının etkilerine yönelik çalışmalar sınırlı kalmaktadır.

Melatonin seviyeleri ergenliğin başlangıcında doğal olarak azaldığından, çocuklarda uzun süreli melatonin kullanımının ergenliğin başlangıcını geciktirebileceği konusunda bazı endişeler vardır. Ancak, daha fazla araştırma  gereklidir.

Çok fazla melatonin alırsan ne olur?

Melatonin genellikle güvenlidir. Ancak hafifyan etkiler bazen, özellikle daha yüksek dozlar veya uzun süreli salınımlı formülasyonlar alırsanız ortaya çıkabilir.

Yan etkiler melatonin şunları içerebilir:

uykulu hissetmek

baş ağrısı

baş dönmesi

mide bulantısı

artan idrara çıkma veya yatak ıslatma (çocuklar)

Melatoninin daha az yaygın olan bazı yan etkileri şunlardır:

sinirlilik

karın krampları

hafif titreme

depresyon veya kaygı duyguları

kafa karışıklığı veya yönelim bozukluğu

düşük kan basıncı ( hipotansiyon)

Melatoninin yan etkileriyle karşılaşırsanız, almayı bırakın ve doktorunuzla konuşun. Daha düşük bir doz kullanmayı veya alternatif bir ilaç veya uyku yardımı denemeyi önerebilirler.

Gece boyunca birden fazla doz almak güvenli midir?

Bir doz melatonin alırsanız ve hala uykuya dalamadığınızı fark ederseniz ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Başka bir doz alabilir misin?

Ek bir doz almanın zarar verme olasılığı düşük olsa da, istenmeyen yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

Melatoninin uykuya dalmanıza yardımcı olmadığını anlarsanız, kullanmayı bırakın. Doktorunuz uykuya dalmanıza yardımcı olacak farklı ilaçlar veya stratejiler önerebilir.

Melatonin diğer maddelerle etkileşime girebilir mi?

Melatonin, diğer maddelerle etkileşimleri ve ondan kaçınmanın en iyi olduğu zaman hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var. Hadi daha yakından bakalım.

Melatonin hangi ilaçlar ve maddeler ile etkileşime girer?

Melatonin, aşağıdakiler dahil birkaç farklı ilaç türü ile etkileşime girebilir:

Kan inceltici ilaçlar. Kan inceltici ilaçlarla melatonin almak kanama riskinizi artırabilir.

Epilepsi ilaçları (antikonvülsanlar). Melatonin bu ilaçları daha az etkili hale getirebilir .

İmmünsüpresanlar. Melatonin, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlara potansiyel olarak müdahale edebilir.

Diyabet ilaçları. Melatonin kullanımı kan şekeri seviyelerini etkileyebilir.

Kan basıncı ilaçları. Bu ilaçlarla melatonin alındığında kan basıncı daha da kötüleşebilir .

Doğum kontrol ilaçları. Doğum kontrol hapları melatoninin yan etki riskini artırabilir.

Melatonin takviyeleri sizi yorgun ve uykulu hale getirebileceğinden, bunları aşağıdakilerle karıştırmaktan kaçının:

diğer uyku yardımcıları

merkezi sinir sistemi depresanları

alkol

Melatonin almaktan kaçınması gereken insanlar var mı?

Hamilelik sırasında melatonin takviyesi kullanmanın güvenliği konusunda sınırlı araştırma var. Ayrıca, melatonin anne sütünün normal bir bileşeni olsa da, emzirirken melatonin takviyesi almanın etkileri konusunda çok az araştırma vardır.

Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda melatonin almaktan kaçınmak en iyisidir:

hamile

hamile kalmayı planlamak

Emzirme

Ek olarak, varsa melatonin kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir:

Bir otoimmün durum

epilepsi

böbrek hastalığı

karaciğer hastalığı

melatonine karşı önceden alerjik reaksiyon geçirdi

Doktorunuzu uyku sorunları hakkında ne zaman görmelisiniz?

Aşağıdakileri fark ederseniz, doktorunuzdan veya sağlık uzmanınızdan randevu almak iyi bir fikirdir:

sık sık uykuya dalmakta veya geceleri uykuda kalmakta güçlük çeker

genellikle gün içinde uykulu veya yorgun hisseder

günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmede sorun yaşıyorsanız

Doktorunuz uyku rutininizi ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı tartışmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Ayrıca, belirli bir süre boyunca aldığınız uyku miktarını izlemek için bir uyku günlüğü tutmanızı da isteyebilirler.

Doktorunuzun fizik muayene yapması ve kan testleri yapması da mümkündür. Bunlar, uyku sorunlarınıza neden olabilecek tıbbi bir durumu dışlamalarına yardımcı olabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat