Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları


Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Araştırmalar sağlık yararları olduğunu düşündürse de, FDA uçucu yağların saflığını veya kalitesini izlemez veya düzenlemez. Uçucu yağları kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız ve bir markanın ürünlerinin kalitesini araştırdığınızdan emin olmanız önemlidir. Yeni bir uçucu yağ denemeden önce daima bir yama testi yapın.

Kekik, en iyi İtalyan yemeklerinde bir bileşen olarak bilinen kokulu bir bitkidir.

Bununla birlikte, aynı zamanda, sağlık yararları kanıtlanmış güçlü antioksidanlar ve güçlü bileşiklerle yüklü bir uçucu yağa da konsantre edilebilir.

Kekik yağı özüdür ve esans yağı kadar güçlü olmasa da, hem tüketildiğinde hem de cilde uygulandığında faydalı olduğu görülmektedir. Öte yandan, uçucu yağların tüketilmesi amaçlanmamıştır.

İlginçtir, kekik yağı etkili bir doğal antibiyotik ve antifungal ajandır ve kilo vermenize ve kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Kekik yağı nedir?

Botanik olarak Origanum vulgare olarak bilinen kekik, nane ile aynı aileden gelen çiçekli bir bitkidir. Genellikle yiyecekleri lezzetlendirmek için bir bitki olarak kullanılır.

Avrupa'ya özgü olmasına rağmen, şimdi tüm dünyada büyüyor.

Kekik, antik Yunan ve Roma medeniyetleri onu tıbbi amaçlar için kullandığından beri popülerdir. Aslında kekik adı, dağ anlamına gelen Yunanca “oros” ve sevinç ya da zevk anlamına gelen “ganos” kelimelerinden gelir.

Bitki, yüzyıllardır mutfak baharatı olarak da kullanılmaktadır.

Kekik esansiyel yağı, bitkinin yaprak ve sürgünlerinin havada kurutulmasıyla yapılır. Kuruduktan sonra, yağ ekstrakte edilir ve buhar damıtma ile konsantre edilir.

Kekik esansiyel yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir ve topikal olarak uygulanabilir. Ancak, ağızdan tüketilmemelidir.

Öte yandan kekik yağı özütü, karbondioksit veya alkol gibi bileşikler kullanılarak birkaç ekstraksiyon yöntemi ile üretilebilir. Ek olarak yaygın olarak bulunur ve genellikle hap veya kapsül formunda bulunabilir.

Kekik, fenoller, terpenler ve terpenoidler adı verilen bileşikleri içerir. Güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler ve kokusundan sorumludurlar.

Karvakrol. Kekikte en bol fenolün, birkaç farklı bakteri türünün büyümesini durdurduğu gösterilmiştir.

Timol. Bu doğal antifungal ayrıca bağışıklık sistemini destekleyebilir ve toksinlere karşı koruyabilir.

Bu bileşiklerin kekiklerin birçok sağlık yararının temelini oluşturduğu düşünülmektedir.

İşte kekik yağının 9 potansiyel faydası ve kullanımı.

1. DOĞAL ANTİBİYOTİK

Kekik ve içerdiği karvakrol, bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Staphylococcus aureus bakterisi gıda zehirlenmesi ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıkların sonuçlanan enfeksiyon en yaygın nedenlerinden biridir.

Özel bir çalışma, kekik esansiyel yağının Staphylococcus aureus ile enfekte olan 14 farenin hayatta kalmasını geliştirip iyileştirmediğine baktı .

Araştırmalar ayrıca kekik esansiyel yağının potansiyel olarak antibiyotiğe dirençli bazı bakterilere karşı etkili olabileceğini göstermiştir.

Bu, her ikisi de idrar ve solunum yolu enfeksiyonlarının ortak nedenleri olan Pseudomonas aeruginosa ve E. coli'yi içerir.

Kekik yağı özütünün etkileri üzerine daha fazla insan çalışması gerekli olsa da, kekik esansiyel yağı ile aynı bileşiklerin çoğunu içerir ve ek olarak kullanıldığında benzer sağlık yararları sunabilir.

2. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, kekik yağının kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, hafif yüksek kolesterolü olan 48 kişiye, kolesterollerini düşürmek için diyet ve yaşam tarzı tavsiyesi verildi. Otuz iki katılımcıya her yemekten sonra 0,85 ons (25 mL) kekik yağı özütü verilmiştir.

3 ay sonra, kekik yağı verilenlerde diyet ve yaşam tarzı tavsiyesi verilenlere kıyasla daha düşük LDL (kötü) kolesterol ve daha yüksek HDL (iyi) kolesterol vardı.

Kekik yağındaki ana bileşik olan karvakrolün, 10 hafta boyunca yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yüksek yağlı diyetin yanında karvakrol verilen fareler, sadece yüksek yağlı diyet verilenlere kıyasla, 10 hafta sonunda kolesterolü önemli ölçüde düşürdü.

Kekik yağının kolesterol düşürücü etkisinin karvakrol ve timol fenollerinin sonucu olduğu düşünülmektedir.

3. Güçlü Antioksidan

Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Serbest radikal hasarının yaşlanma ve kanser ve kalp hastalığı gibi bazı hastalıkların gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Serbest radikaller her yerde ve metabolizmanın doğal bir ürünüdür.

Bununla birlikte, sigara dumanı ve hava kirleticileri gibi çevresel faktörlere maruz kalmak suretiyle vücutta birikebilirler.

Daha eski bir test tüpü çalışması, yaygın olarak kullanılan 39 bitkinin antioksidan içeriğini karşılaştırdı ve kekiklerin en yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu.

Kekik, çalışılan diğer bitkilerdeki kekik, mercanköşk ve St.John's wort'u içeren 3-30 kat daha fazla antioksidan içerdiğini buldu .

Kekik yağı ekstresi çok konsantre olduğundan, taze kekik ile aynı antioksidan faydaları elde etmek için çok daha az kekik yağına ihtiyacınız vardır.

4. Maya Enfeksiyonlarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olabilir

Maya bir tür mantardır. Zararsız olabilir, ancak aşırı büyüme bağırsak sorunlarına ve pamukçuk gibi enfeksiyonlara neden olabilir.

En bilinen maya, dünya çapında mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni olan Candida'dır.

Test tüpü çalışmalarında, kekik esansiyel yağının, ağızda ve vajinada enfeksiyonlara neden olanlar gibi beş farklı Candida türüne karşı etkili olduğu bulunmuştur. Aslında, test edilen diğer uçucu yağlardan daha etkiliydi.

Test tüpü çalışmaları ayrıca kekik yağının ana bileşiklerinden biri olan karvakrolün oral Candida'ya karşı çok etkili olduğunu bulmuştur.

Candida mayasının yüksek seviyeleri, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bazı bağırsak durumlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Kekik esansiyel yağının 16 farklı Candida suşu üzerindeki etkinliği üzerine bir test tüpü çalışması, kekik yağının Candida maya enfeksiyonları için iyi bir alternatif tedavi olabileceği sonucuna vardı. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Bağırsak Sağlığını İyileştirebilir

Kekik bağırsak sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

İshal, ağrı ve şişkinlik gibi bağırsak semptomları yaygındır ve bağırsak parazitlerinden kaynaklanabilir.

Daha eski bir çalışma, bir parazit nedeniyle bağırsak semptomları olan 14 kişiye 600 mg kekik yağı verdi. 6 hafta boyunca günlük tedaviden sonra, tüm katılımcılar parazitlerde bir azalma yaşadı ve% 77'si iyileşti.

Katılımcılar ayrıca bağırsak semptomlarında ve semptomlarla ilişkili yorgunlukta bir azalma yaşadı.

Kekik ayrıca " sızdıran bağırsak" olarak bilinen yaygın bir bağırsak şikayetine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bağırsak duvarı hasar gördüğünde, bakteri ve toksinlerin kan dolaşımına geçmesine izin verir.

Domuzlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kekik esansiyel yağı bağırsak duvarını hasara karşı korudu ve “sızıntı” olmasını engelledi. Ayrıca bağırsaktaki E. coli bakteri sayısını da azalttı.

6. Anti-Inflamatuar Özelliklere Sahip Olabilir

Vücuttaki iltihaplanma, bir dizi olumsuz sağlık etkisiyle bağlantılıdır.

Araştırmalar, kekik yağının iltihabı azaltabileceğini göstermiştir.

Bir fare çalışması, kekik esansiyel yağı ile birlikte kekik esansiyel yağının, yapay olarak kolit geçirenlerde inflamatuar belirteçleri azalttığını bulmuştur.

Kekik yağındaki anahtar bileşenlerden biri olan karvakrolün de iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

Bir çalışma, şişmiş pençelere veya farelerin kulaklarına doğrudan farklı konsantrasyonlarda karvakrol uyguladı. Karvakrol pençe ve kulak şişmesini sırasıyla% 35-61 ve% 33-43 oranında azalttı.

7. Ağrıyı Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Kekik yağı, ağrı kesici özellikleri nedeniyle araştırılmıştır.

Farelerde yapılan daha eski bir çalışma, ağrıyı hafifletme yetenekleri için standart ağrı kesicileri ve kekik esansiyel yağı da dahil olmak üzere uçucu yağları test etti.

Kekik esansiyel yağının farelerde ağrıyı önemli ölçüde azalttığı, yaygın olarak kullanılan ağrı kesiciler fenoprofen ve morfine benzer etkiler uyguladığı bulunmuştur.

Araştırma, bu sonuçların muhtemelen kekik karvakrol içeriğinden kaynaklandığını öne sürdü.

Benzer bir çalışma, kekik ekstraktının sıçanlarda ağrıyı azalttığını ve yanıtın doza bağlı olduğunu, yani tüketilen sıçanların daha fazla kekik ekstraktını, daha az acı hissettiklerini gözlemlendi.

8. Kanserle Mücadele Özellikleri Olabilir

Birkaç çalışma, kekik yağı bileşiklerinden biri olan karvakrolün kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermiştir.

Kanser hücreleri üzerinde yapılan test tüpü çalışmalarında, karvakrol akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerine karşı umut verici sonuçlar göstermiştir.

Hücre büyümesini inhibe ettiği ve kanser hücresi ölümüne neden olduğu bulunmuştur.

Bu umut verici bir araştırma olmasına rağmen, insanlar üzerinde hiçbir çalışma yapılmadığından daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

9. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kekik karvakrol içeriği sayesinde, kekik yağı kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, farelere normal diyet, yüksek yağlı diyet veya karvakrol ile yüksek yağlı diyet verildi. Yüksek yağlı diyetlerinin yanı sıra karvakrol verilenler, sadece yüksek yağlı diyet verilenlerden daha az kilo ve vücut yağı aldılar.

Ayrıca, karvakrolün yağ hücrelerinin oluşumuna yol açabilecek olaylar zincirini tersine çevirdiği ortaya çıktı.

Kekik yağının kilo kaybında bir rolü olduğunu göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak sağlıklı bir diyetin ve yaşam tarzının bir parçası olarak denemeye değer olabilir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır

Kekik yağı özü, kapsül ve tablet formunda yaygın olarak bulunur. Çoğu sağlık gıda mağazasından veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Kekik takviyelerinin gücü değişebileceğinden, ürünün nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar için ayrı paketteki talimatları okumak önemlidir.

Kekik esansiyel yağı da mevcuttur ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltilebilir ve topikal olarak uygulanabilir. Hiçbir uçucu yağın yutulmaması gerektiğini unutmayın.

Kekik esansiyel yağının standart etkili bir dozu yoktur. Bununla birlikte, genellikle kekik esansiyel yağı damla başına yaklaşık 1 çay kaşığı (5 mL) zeytinyağı ile karıştırılır ve doğrudan cilde uygulanır.

Diğer uçucu yağlar gibi, kekik uçucu yağının ağızdan tüketilmemesi gerektiğini unutmayın.

Kekik yağı özütü almakla birlikte şu anda reçeteli ilaçlar almakla ilgileniyorsanız, rejiminize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat