Kazein ve Whey Proteini Arasındaki Fark Nedir?


Kazein ve Whey Proteini Arasındaki Fark Nedir?

Bugün piyasada her zamankinden daha fazla protein tozu türü vardır.

Ancak iki tür protein zaman içinde test edildi, yıllar boyunca iyi saygın ve popüler kaldı: kazein ve peynir altı suyu.

Her ikisi de sütten elde edilmiş olsa da, büyük ölçüde farklıdırlar.

Bu makale kazein ve peynir altı suyu proteini arasındaki farkları, sağlık yararlarını ve ihtiyaçlarınız için doğru olanı nasıl seçeceğinizi araştırıyor.

İkisi de Sütten Geliyor

Kazein ve peynir altı suyu, inek sütünde bulunan iki tür protein olup, sırasıyla süt proteininin% 80 ve% 20'sini oluşturur.

Vücudunuz onları üretemediği için yiyeceklerden almanız gereken tüm temel amino asitleri içerdikleri için yüksek kaliteli proteinlerdir . Ayrıca, kolayca sindirilir ve emilirler.

Hem kazein hem de peynir altı suyu peynir üretiminin yan ürünleridir.

Peynir yapımı sırasında, ısıtılmış süte özel enzimler veya asitler eklenir. Bu enzimler veya asitler, sütteki kazeinin sıvı bir maddeden ayrılarak pıhtılaşmasına veya katı bir duruma dönüşmesine neden olur.

Bu sıvı madde, peynir altı suyu proteinidir, daha sonra yıkanır ve gıda ürünlerinde veya diyet takviyelerinde kullanılmak üzere toz haline getirilir.

Kalan kazein kıvrımları yıkanıp bir protein tozu oluşturmak için kurutulabilir veya süzme peynir gibi süt ürünlerine eklenebilir.

Hem kazein hem de peynir altı suyu, süt bazlı proteinler ve peynir üretiminin yan ürünleridir.

Whey protein kas inşa etmek için kazeinden daha iyidir

Peynir altı suyu proteini sadece egzersizler için daha uygun değildir, çünkü hızla emilir, aynı zamanda amino asitler profilinden de kaynaklanır.

Kazein, histidin, metiyonin ve fenilalanin amino asitlerinin daha yüksek bir kısmını içerirken , daha fazla dallı zincirli amino asitler (BCAA) lösin, izolösin ve valin içerir.

Kısmen yüksek lösin içeriğinden dolayı, peynir altı suyu proteini, özellikle egzersizlerinizle birlikte tüketildiğinde, kas protein sentezini - kasların büyümesi süreci - kazeinden daha fazla uyarır.

Bununla birlikte, kas proteini sentezindeki bu daha büyük uyarımın uzun vadede daha fazla kas büyümesine neden olup olmadığı bilinmemektedir.

Kesin olan, her gün boyunca toplam protein alımınızın kas büyüklüğü ve gücünün en güçlü öngörücüsü olmasıdır.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat