Kadınlarda Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?


Kadınlarda Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kan basıncı nedir?

Kan basıncı, kanın arterlerin iç yüzeyine doğru itme gücüdür. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, bu kuvvet arttığında ve bir süre normalden yüksek kaldığında ortaya çıkar. Bu durum kan damarlarına, kalbe, beyne ve diğer organlara zarar verebilir.

Efsaneyi yıkmak

Hipertansiyon genellikle bir erkek sağlığı sorunu olarak kabul edilir, ancak bu bir efsanedir. 40'lı, 50'li ve 60'lı yaşlarındaki erkekler ve kadınlar benzer düzeyde yüksek tansiyon geliştirme riskine sahiptir. Ancak menopozun başlamasından sonra, kadınlar aslında erkeklerden daha yüksek tansiyon geliştirme riskiyle karşı karşıyadır. 45 yaşından önce, erkeklerin yüksek tansiyon geliştirme olasılığı biraz daha yüksektir, ancak bazı kadın sağlığı sorunları bu olasılıkları değiştirebilir.

"Sessiz katil"

Kan basıncı, belirgin semptomlar olmadan artabilir. İnme veya kalp krizi geçirene kadar yüksek tansiyonunuz olabilir ve belirgin semptomlar yaşamayabilirsiniz.

Bazı insanlarda şiddetli yüksek tansiyon burun kanamasına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Hipertansiyon size gizlice yaklaşabileceğinden, tansiyonunuzu düzenli olarak izlemek özellikle önemlidir.

Komplikasyonlar

Doğru teşhis olmadan, kan basıncınızın yükseldiğini bilmeyebilirsiniz. Kontrolsüz yüksek tansiyon, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek tansiyon, inme ve böbrek yetmezliği için önemli bir risk faktörüdür. Kronik yüksek tansiyon nedeniyle ortaya çıkan kan damarlarındaki hasar da kalp krizine katkıda bulunabilir. Hamileyseniz, yüksek tansiyon hem siz hem de bebeğiniz için özellikle tehlikeli olabilir.

Kan basıncınızı kontrol etmek

Hipertansiyonunuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kan basıncınızı kontrol etmektir. Bu, doktorun ofisinde, evde bir tansiyon monitörü ile veya hatta alışveriş merkezleri ve eczanelerde bulunanlar gibi halka açık bir tansiyon monitörü kullanılarak yapılabilir.

Her zamanki kan basıncınızı bilmelisiniz. Bir dahaki sefere kan basıncınız kontrol edildiğinde bu rakamda önemli bir artış görürseniz, sağlık uzmanınızdan daha fazla değerlendirme almalısınız.

Doğurganlık yılları

Doğum kontrol hapları alan bazı kadınlar kan basıncında hafif bir yükselme fark edebilir. Bununla birlikte, bu genellikle daha önce yüksek tansiyon yaşamış, aşırı kilolu veya ailesinde hipertansiyon öyküsü olan kadınlarda görülür. Hamileyseniz kan basıncınız yükselebilir, bu nedenle düzenli kontroller ve izleme önerilir.

Hem önceden yüksek tansiyonu olan kadınlar hem de hiç yüksek tansiyonu olmayan kadınlar, preeklampsi adı verilen daha ciddi durumla ilişkili olan gebeliğe bağlı hipertansiyon yaşayabilir.

Preeklampsiyi anlamak

Preeklampsi, hamile kadınların yaklaşık yüzde 5 ila 8'ini etkileyen bir durumdur. Etkilediği kadınlarda genellikle 20 haftalık hamilelikten sonra gelişir. Nadiren bu durum hamileliğin erken döneminde ve hatta doğum sonrası ortaya çıkabilir. Belirtiler arasında yüksek tansiyon, baş ağrıları, olası karaciğer veya böbrek sorunları ve bazen ani kilo alımı ve şişlik yer alır.

Preeklampsi, dünya çapındaki tüm anne ölümlerinin yaklaşık yüzde 13'üne katkıda bulunan ciddi bir durumdur . Bununla birlikte, genellikle yönetilebilir bir komplikasyondur. Genellikle bebek doğduktan sonra iki ay içinde kaybolur. Aşağıdaki kadın grupları en çok preeklampsi riski altındadır:

Gençler

40'lı yaşlarındaki kadınlar

Birden fazla hamileliği olan kadınlar

Obez kadınlar

Hipertansiyon veya böbrek problemleri öyküsü olan kadınlar

Risk faktörlerini yönetmek

Yüksek tansiyonu önlemek için uzman tavsiyesi kadınlar ve erkekler için aynıdır:

Haftada beş gün, günde yaklaşık 30 ila 45 dakika egzersiz yapın.

Düşük kalorili ve doymuş yağ oranı düşük bir diyet yapın.

Doktorlarınızın randevuları konusunda güncel kalın.

Yüksek tansiyon riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz kan basıncınızı normal aralıkta ve kalbinizi sağlıklı tutmanın en iyi yollarını size bildirebilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat