Gluten Nedir? Tanım, Yiyecekler ve Yan Etkiler


Gluten Nedir? Tanım, Yiyecekler ve Yan Etkiler

Glutensiz diyetler, özellikle gluten intoleransını çevreleyen artan farkındalık nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir.

Buna karşılık, bu, glutensiz gıda seçeneklerinin ana akım mevcudiyetinde hızlı bir artışa neden olmuştur. Aslında, glutensiz gıda endüstrisi 2016 yılında 15 milyar doların üzerinde satışlar elde etti.

Bu ürünlerin tanıtımı, bir zamanlar takip edilmesi olağanüstü zor bir diyet aldı ve ihtiyacı olan birçok insan için çok daha basit ve daha erişilebilir hale getirdi.

Bu makale, ne olduğu, hangi gıdaların içerdiği ve gluten intoleransı olanları nasıl etkileyebileceği de dahil olmak üzere gluten hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçirmektedir.

Gluten nedir?

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi belirli tahıl tanelerinde doğal olarak bulunan (resmi olarak prolaminler olarak bilinen) bir depolama proteinleri ailesidir.

Birçok farklı prolamin gluten şemsiyesi altına düşer, ancak bulundukları belirli tahıllara göre daha da sınıflandırılabilirler.

Gluten, çeşitli fonksiyonel mutfak yararları sunar ve birçok glüten içeren, tahıl bazlı gıdaların özelliği olan yumuşak, çiğnenebilir dokudan sorumludur.

Glütensiz diyetler her zamankinden daha yaygındır, ancak gluten nüfusun çoğunluğu için sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan insanlar glutene tahammül edemez ve zararlı, olumsuz reaksiyonlardan kaçınmak için diyetlerinden çıkarmaları gerekir.

ÖZET

Gluten, belirli tahıllarda bulunan çeşitli proteinlerden oluşan bir gruptur. Ekmek ürünlerinde çeşitli yararlı işlevler yerine getirir, ancak çölyak hastalığı olanlar buna tahammül edemez.

Gluten içeren gıdalar

Gluten, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli tam ve işlenmiş gıdalarda bulunabilir:

Tahıllar: kepekli, buğday kepeği, arpa, çavdar, tritikale, kamut, kuskus, farro, irmik, bulgur, farina, einkorn, durum, buğday tohumu, kırık buğday, matzo

İşlenmiş tahıl bazlı ürünler: kraker, ekmek, ekmek kırıntıları, makarna, seitan, buğday içeren soba erişteleri, bazı sebze burgerleri, kurabiyeler, hamur işleri

Diğer yiyecek ve içecekler: arpa maltı, malt sirkesi, soya sosu, bazı salata sosları, un ile koyulaştırılmış soslar veya soslar, bulyon ve bazı et suları, bazı baharat karışımları, aromalı cips, bira, belirli şarap çeşitleri

Gluten gıda üretiminde genellikle koyulaştırıcı veya stabilizatör olarak kullanıldığından, belirli bir yiyeceğin içerip içermediği her zaman net değildir.

Dahası, birçok ticari gıda operasyonu, hazırlık ekipmanını glüten içeren gıdalarla paylaşır. Böylece, bir gıda doğal olarak glutensiz olsa bile, işleme sırasında gluten ile kontamine olabilir.

Sıkı bir glutensiz diyet uygularsanız ve belirli bir yiyeceğin glüten durumundan emin değilseniz, glütensiz bir etiket olup olmadığını kontrol edin veya satın almadan önce üreticiye başvurun.

Yulaf

Glutensiz diyetler söz konusu olduğunda, yulaf bir muammadır.

Yulaf ile ilgili ana sorunlardan biri, sık sık buğdayla paylaşılan ekipmanlarla taşınmaları ve işlenmeleridir. Bu, ürün etiketinde buğday veya glütenden bahsedilmese bile, yulafın gluten kontaminasyonuna yol açar.

Yine de, glütensiz sertifikalı ve etiketli yulaf bulmak kolaydır. Glutensiz yulaf, sadece gluten kontaminasyonu olmayan ekipman ve tesisler kullanılarak işlenmiş normal yulaflardır.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, glütensiz yulaf diye bir şey olmadığını iddia ediyorlar - bu şekilde etiketlenmiş olsalar bile.

Yulaf, yapısal olarak glütendeki proteinlere çok benzeyen avenin adı verilen bir protein içerir.

Erken araştırmalar, nadir durumlarda, mevcut gluten intoleransı olan kişilerin küçük bir yüzdesinin avenin ile glutene benzer bir reaksiyon yaşayabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, mevcut kanıtların büyük çoğunluğu, gluten intoleransı olan çoğu insanın glütensiz yulafları hiçbir sorun olmadan tolere edebileceğini düşündürmektedir.

Aslında, kirlenmemiş yulaf, zengin lif ve temel besin maddeleri nedeniyle glutensiz diyetler için sıklıkla teşvik edilir.

Sonuçta, yulaftaki avenin'in gluten intoleransı olan kişilerde sindirim ve bağışıklık fonksiyonunu nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yulaf hoşgörüsüz olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

ÖZET

Gluten, buğday, arpa, çavdar ve ilgili tahıllar dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunabilir. Aynı zamanda işlenmiş gıdalarda koyulaştırıcı bir ajan olarak da kullanılır.

Glutensiz bir etiket ne anlama geliyor?

Gluteni diyetinizden çıkarmaya çalışıyorsanız, bir ürünün gluten ile desteklenip desteklenmediğini veya işlem sırasında yanlışlıkla kontamine olup olmadığını bilmek zor olabilir.

Bu nedenle birçok hükümet sağlık otoritesi glutensiz gıda etiketleme yönetmelikleri uygulamıştır.

Bu etiketler glüten eliminasyonunu daha kolay hale getirse de, mutlaka glutenin öğede tamamen bulunmadığı anlamına gelmez.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Kanada'da, gluten, ürün başına 20 parçadan (ppm) daha az parça oluşturduğu sürece, ürün glütensiz bir etiket taşıyabilir. Bu, yiyeceğin her milyon kısmı için 20 tanesine kadar gluten olabileceği anlamına gelir.

20 ppm eşiği, glüten intoleransı olan kişilerin çoğunun bu seviyede olumsuz reaksiyonlar yaşamalarının olası olmadığını gösteren bazı kanıtlar nedeniyle belirlenmiştir. Bununla birlikte, bazı ülkeler sınırı 3 ppm gibi düşük bir değere ayarlamayı seçmiştir.

ÖZET

Glutensiz gıda etiketleri birçok ülkede kullanılmaktadır, ancak belirli bir ürünün bu proteinden tamamen arınmış olduğu anlamına gelmez. Çoğu ülke, glütensiz olarak etiketlenmiş ürünlerde dakikada 20 sayfaya kadar glütene izin verir.

Bazı tıbbi durumlar glutensiz diyet gerektirebilir

Gluten çoğu insan için güvenli olsa da, bazı tıbbi durumlar tedavi protokolünün bir parçası olarak glutensiz bir diyet gerektirir.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı, bir kişinin bağışıklık sisteminin glüteni aldığında ince bağırsak hücrelerine saldırdığı ciddi bir otoimmün durumdur.

Gluten intoleransının en iyi araştırılmış nedenlerinden biridir ve küresel nüfusun yaklaşık% 1'ini etkilediği tahmin edilmektedir.

Diğer birçok otoimmün hastalık gibi, çölyak hastalığının kesin nedeni belirsizliğini koruyor, ancak genetik bir bileşenin güçlü kanıtları var (9Güvenilir Kaynak).

Çölyak hastalığı için tıbbi tedaviler şu anda araştırılmaktadır, ancak en yaygın olarak kabul edilen ve kullanılan tedavi sıkı bir glutensiz diyettir.

Çölyak dışı gluten duyarlılığı

Çölyak olmayan gluten duyarlılığı (NCGS), çölyak hastalığı veya buğday alerjisi için pozitif test etmeyen kişilerin diyetlerinden glüten çıkarıldığında çözülen birkaç olumsuz semptomu tanımlar.

Bu noktada, NCGS hakkında çok az şey bilinmektedir - ancak mevcut tedavi, glütensiz bir diyete bağlılığı içerir.

Buğday alerjisi

Bir buğday alerjisi gerçek gluten intoleransı ama yakından ilişkili bir durum değildir.

Aslında, buğday alerjileri sadece gluten proteini için değil, buğdayın kendisine karşı bir hoşgörüsüzlüktür. Bu nedenle, buğday alerjisi olan bir kişi buğdaydan kaçınmalıdır, ancak arpa veya çavdar gibi buğday dışı kaynaklardan glüteni yine de güvenle tüketebilir.

Bununla birlikte, buğday alerjisi olan birçok insan, çoğunlukla glütensiz bir diyet izlerler çünkü iki bileşen, birbirine çok yakındır ve aynı gıdaların çoğunda bir arada bulunur.

ÖZET

Bazı tıbbi durumlar tedavi olarak glutensiz bir diyet gerektirir. Bunlar çölyak hastalığı, çölyak dışı glüten duyarlılığı ve buğday alerjilerini içerir.

Gluten intoleransının yaygın semptomları

Gluten intoleransı belirtileri, bireye bağlı olarak çok farklı ortaya çıkabilir.

Gluten intoleransından kaynaklanabilecek olası semptomların aralığı çok geniştir ve her zaman sezgisel değildir. Aslında, bazı insanların belirgin bir semptomu yoktur. Çölyak hastalığı veya NCGS gibi durumların genellikle tedavi edilmediğinden veya yanlış teşhis edildiğinden bu önemli bir nedendir.

Gluten intoleransı belirtileri şunları içerebilir:

Sindirim sorunları: ishal, şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, sindirim dokusunun iltihabı

Cilt problemleri: döküntü, egzama, cilt iltihabı

Nörolojik konular: karışıklık, yorgunluk, kaygı, uyuşma, depresyon, odak eksikliği, konuşma zorluğu

Diğer: kilo kaybı, besin eksiklikleri, bağışıklık fonksiyonunda azalma, osteoporoz, baş ağrısı, anemi

Herhangi bir şekilde gluten intoleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız, gluteni diyetinizden çıkarmaya çalışmadan önce bile sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Sıkı glutensiz bir diyete bağlı kalıyorsanız çölyak hastalığı gibi bazı glütenle ilgili durumlar için bazı test prosedürleri yanlış sonuçlar verebilir.

Dahası, gluten intoleransı gibi görünebilecek belirli semptomlar tamamen başka bir şeye tepki olabilir.

Bu nedenle, en iyi ilk basamak yaklaşımı, kendinizi teşhis etmeye veya tedavi etmeye çalışmadan önce belirtilerinizi bir uzmanla tartışmaktır.

ÖZET

Gluten intoleransı, sindirim sorunları, deri döküntüleri, kilo kaybı, baş ağrısı ve kemik kaybı gibi çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

Alt çizgi

Glutensiz diyetler her zamankinden daha popülerdir, ancak glutenin ne olduğu ve ne zaman ortadan kaldırılması gerektiği konusunda genellikle karışıklık vardır.

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıl tanelerinde doğal olarak bulunan çeşitli proteinleri ifade eder.

Gluten hakkında doğal olarak sağlıksız bir şey yoktur, ancak çölyak hastalığı, çölyak dışı gluten duyarlılığı veya buğday alerjisi gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, ciddi olumsuz reaksiyonlara neden olabileceğinden bundan kaçınmalıdır.

Gluten intoleransı belirtileri geniştir ve sindirim sorunları, iltihaplı cilt ve nörolojik sorunları içerebilir.

Glutene karşı toleranssızlığınızdan şüpheleniyorsanız, kalifiye bir sağlık uzmanına danışın.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat