Glukozamin Nedir Faydaları Nelerdir


Glukozamin Nedir Faydaları Nelerdir

Glukozamin, osteoartriti tedavi etmek için kullanılan popüler bir besin takviyesidir.

Osteoartrit, eklemlerde, çoğunlukla dizlerde ve kalçalarda yetersiz kıkırdak rejenerasyonunun neden olduğu dejeneratif bir hastalıktır.

Zamanla kötüleşir ve eklem ağrısına, yürüme güçlüğüne ve sakatlığa neden olur.

Bilinen bir tedavisi yoktur, ancak süreci yavaşlatmanın birkaç yolu vardır. Birçok insan, glukozamin takviyeleri alarak osteoartriti önlemeye çalışır.

Ama gerçekten işe yarıyorlar mı? Bu makale kanıtlara bir göz atıyor.

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, vücudunuz tarafından üretilen doğal bir amino şekerdir. Aynı zamanda osteoartrit için alternatif bir tedavi olarak pazarlanan bir besin takviyesidir.

En yüksek doğal glukozamin konsantrasyonu, eklem sağlığı için gerekli bileşikler olan glikozaminoglikanların yapısını oluşturduğu eklemlerde ve kıkırdaktadır.

Takviyeler normalde kabuklu kabuklarından işlenir veya tahılların bakteriyel fermantasyonu ile üretilir.

Yaygın olarak bulunurlar ve tabletler, kapsüller, yumuşak jeller veya içecek karışımları şeklinde satılırlar. İki ana türü vardır: glukozamin sülfat ve glukozamin hidroklorür.

Glukozaminin artriti etkileme şekli belirsizdir. Bilim adamları, doğal olarak oluşan glukozaminin eklemlerinizdeki kıkırdağın korunmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

Ek olarak, birkaç çalışma, glukozamin takviyeleri almanın kollajen parçalanmasını azaltabileceğini göstermektedir.

Takviyeler, osteoartrit hastalarında eklem kıkırdağı bozulmasının ana nedenlerinden biri olan iltihabı azaltarak da çalışabilir.

Bununla birlikte, bu takviyelerin etkinliği tartışılmaktadır.

ÖZET: Glukozamin, genellikle osteoartriti tedavi etmek için kullanılan bir besin takviyesidir. Bilim adamları nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller, ancak araştırmalar kıkırdak bozulmasını azaltabileceğini öne sürüyor.

Bu Takviyeler Artrit İçin Çalışıyor mu?

Glukozamin, dünyanın en popüler takviyelerinden biridir. Aynı zamanda en tartışmalı olanlardan biridir.

İşte iki yaygın artrit türünü nasıl etkilediğiyle ilgili araştırma.

Kireçlenme

Birçok çalışma, glukozaminin osteoartrit için hiçbir yararı olmadığı sonucuna varırken, diğerleri zamanla eklem ağrısını ve diğer semptomları hafifletebileceğini göstermektedir.

Bu özellikle ilaç şirketi Rottapharm tarafından patentli bir formülasyon olan glukozamin sülfat tuzları için geçerlidir.

Osteoartritli 318 yetişkinde yapılan kontrollü bir çalışma, yarım yıl boyunca günde 1.500 mg "Rotta formülasyonu" almanın ağrıyı azalttığını ve plasebodan daha fazla işlevi iyileştirdiğini bulmuştur.

Faydalar, yaygın olarak kullanılan bir ağrı kesici olan günlük 3 g asetaminofen dozuna benzer göründü.

Yaklaşık 200 kişiyi içeren başka iki çalışma, üç yıl boyunca günde 1.500 mg glukozamin sülfat almanın, plaseboya kıyasla ağrı, sertlik ve işlev dahil olmak üzere genel semptomlarını iyileştirdiğini gösterdi.

Bununla birlikte, Rottapharm üçünü de finanse ettiğinden, bu çalışmalar muhtemelen endüstriden etkilenmiştir. Şu anda, glukozaminin etkinliği konusunda büyük, uzun vadeli, sektörden bağımsız çalışmalar mevcut değildir.

Çeşitli yüksek kaliteli çalışmaların bağımsız bir analizi, "Rotta formülasyonunun" belirli ağrı ve işlev ölçümlerini bir plasebodan daha fazla iyileştirdiği, ancak diğer formların herhangi bir önemli fayda göstermediği sonucuna varmıştır.

Bununla birlikte, glukozamin sülfat almanın faydaları küçüktür ve bazı araştırmacılar bunların klinik olarak alakasız olduğunu düşünmektedir.

ÖZET: Bu ekin faydaları tartışmalıdır. Bazı çalışmalar, glukozamin sülfatın, en az altı ay boyunca alındığında osteoartrit semptomlarını hafifçe iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Romatizmal eklem iltihabı

Osteoartrit, çok daha az yaygın olan romatoid artrit ile karıştırılmamalıdır.

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Osteoartritin aksine, günlük yıpranma ve yıpranmadan kaynaklanmaz.

Bilim adamları genellikle glukozaminin romatoid artrit için hiçbir yararı olmadığını varsaydılar.

Bununla birlikte, romatoid artritli 51 yetişkinde yapılan bir çalışma aksini öne sürüyor. Üç ay boyunca 1.500 mg glukozamin hidroklorür almanın, kendi kendine değerlendirilen semptomları bir plasebodan daha fazla iyileştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, somut bir sonuca varılmadan önce daha fazla çalışmanın bu bulguları doğrulaması gerekir.

ÖZET: Sınırlı kanıt, glukozamin hidroklorürün romatoid artritli kişilerde semptomları iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Glukozamin Nasıl Satın Alınır

Bu takviyeler yaygın olarak bulunur ve bulunması kolaydır.

Glukozamin sülfat, glukozamin hidroklorürden daha etkili görünmektedir, bu nedenle bu takviyeleri denemeye karar verirseniz, en iyi seçeneğiniz sülfat formudur.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de satın aldığınız ürünün kalitesidir. Bir çalışma, takviyelerdeki glukozamin miktarının genellikle bildirilenden daha düşük olduğunu buldu.

Glukozamin kalitesi, farmasötik olarak pazarlandığı çoğu Avrupa ülkesinde yakından izlenmektedir. Kuzey Amerika'da nutrasötik olarak kategorize edilmiştir ve üretimi ve pazarlaması sıkı bir şekilde kontrol edilmeyebilir.

Ek olarak, glukozamin genellikle osteoartrit semptomlarını azaltmak için de kullanılan bir takviye olan kondroitin sülfat ile kombinasyon halinde satılır.

Etkinliği tartışılmaktadır, ancak bazı çalışmalar, tek başına veya glukozamin ile kombinasyon halinde kullanıldığında ağrıyı azaltabileceğini öne sürmektedir.

ÖZET: Glukozamin takviyesi yapmaya karar verirseniz, sülfat formunu içeren ve kalite sertifikasına sahip ürünleri seçin.

Dozaj ve Yan Etkiler

Genellikle glukozamin günde üç kez yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Dozlar genellikle her öğünde 300-500 mg arasında değişir ve toplam günlük 900-1,500 mg doza eklenir. Çoğu çalışma günde 1.500 mg kullandı.

Glukozamin sülfat tuzları veya "Rotta formülasyonu" günde yalnızca bir kez alınmalıdır. Ambalaj üzerindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun.

Bu takviyelerin güvenli olduğu düşünülmektedir ve ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Şişkinlik en yaygın şikayettir.

Çalışmalar ayrıca, glukozamin enjeksiyonlarının insülin duyarlılığını kötüleştirebileceğini, ancak takviyelerin aynı etkiye sahip olmadığını gösteriyor.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat