Glisinin Faydaları ve Kullanımları


Glisinin Faydaları ve Kullanımları

Glisin, vücudunuzun dokunun büyümesi ve bakımı ve hormonlar ve enzimler gibi önemli maddeler yapmak için ihtiyaç duyduğu proteinleri oluşturmak için kullandığı bir amino asittir.

Vücudunuz doğal olarak diğer amino asitlerden glisin üretir, ancak aynı zamanda protein açısından zengin gıdalarda bulunur ve diyet takviyesi olarak bulunur.

Proteinin bir bileşeni olmasının yanı sıra, glisinin başka etkileyici sağlık yararları da vardır.

İşte en iyi 9 sağlık faydaları ve glisin kullanımları.

1. Güçlü Bir Antioksidan Üretmek İçin Gerekli

Glisin, vücudunuzun, birçok hastalığın temelini oluşturduğu düşünülen serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı güçlü bir antioksidan olan glutatyon yapmak için kullandığı üç amino asitten biridir.

Yeterli glisin olmadan, vücudunuz daha az glutatyon üretir, bu da vücudunuzun zaman içinde oksidatif stresi nasıl ele aldığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ek olarak, glutatyon seviyeleri yaşla birlikte doğal olarak düştüğünden, yaşlandıkça yeterli glisin almanız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

ÖZET Glisin, vücudunuzun hücre hasarına karşı koruyan önemli bir antioksidan olan glutatyon yapmasına yardımcı olur.

2. Kreatinin Bileşeni

Glisin ayrıca vücudunuzun kreatin adı verilen bir bileşik yapmak için kullandığı üç amino asitten biridir.

Kreatin, kaslarınıza halter ve sprint gibi hızlı, kısa aktivite patlamaları yapmak için enerji sağlar.

Direnç antrenmanı ile birleştirildiğinde, kreatin takviyesinin kas boyutunu, gücünü ve gücünü arttırdığı gösterilmiştir.

Ayrıca kemik sağlığı, beyin fonksiyonu ve Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörolojik durumlar üzerindeki yararlı etkileri için de çalışılmıştır.

Vücudunuz doğal olarak kreatin oluştururken ve diyetinizle elde edilebilirken, çok az glisin almak ne kadar ürettiğinizi azaltabilir.

ÖZET Glisin, kaslarınıza enerji sağlayan ve gelişmiş kemik sağlığı ve beyin fonksiyonu gibi diğer sağlık yararları ile ilişkili olan bir bileşen olan kreatinin bir bileşenidir.

3. Kollajende Ana Amino Asit

Kollajen, yüksek miktarda glisin içeren yapısal bir proteindir. Aslında, kollajen içindeki her üç ila dördüncü amino asit glisindir.

Kollajen vücudunuzdaki en bol proteindir. Kaslarınız, cildiniz, kıkırdak, kan, kemikler ve bağlarınız için güç sağlar.

Kollajen ile takviyenin cilt sağlığına fayda sağladığı, eklem ağrısını hafiflettiği ve kemik kaybını önlediği gösterilmiştir.

Bu nedenle, vücudunuzun kollajen üretimini desteklemek için yeterli glisin almanız önemlidir.

ÖZET Glisin, cildiniz, eklemleriniz ve kemikleriniz de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan yapısal bir protein olan kolajende en bol bulunan amino asittir.

4. Uyku Kalitesini Artırabilir

Birçok insan, iyi bir gece dinlenmek için mücadele eder, çünkü ya düşme ya da uykuda kalma sorunları vardır.

Gün içinde kafeinli içecek içmemek veya yatmadan birkaç saat önce parlak ekranlardan kaçınmak gibi uyku kalitenizi iyileştirmenin birkaç yolu olsa da, glisin de yardımcı olabilir.

Bu amino asit beyninizde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve çekirdek vücut sıcaklığınızı düşürerek düşmenize ve uykuda kalmanıza yardımcı olabilir.

Uyku sorunları olan kişilerde yapılan araştırmalar, yatmadan önce 3 gram glisin almanın uykuya dalmanın ne kadar sürdüğünü azalttığını, uyku kalitesini artırdığını, gündüz uykusunu azalttığını ve bilişi geliştirdiğini göstermiştir.

Bu nedenle glisin, gece uyku kalitesini ve gün boyunca yorgunluğu artırmak için reçeteli uyku haplarına iyi bir alternatif olabilir.

ÖZET Glisin, beyindeki sakinleştirici etkileri ve çekirdek vücut sıcaklığını düşürme yeteneği ile uykuyu artırabilir ve uykunuzun kalitesini artırabilir.

5. Karaciğerinizi Alkol Kaynaklı Hasarlardan Koruyabilir

Çok fazla alkolün vücudunuzda, özellikle karaciğerinizde zararlı etkileri olabilir.

Alkolle indüklenen üç temel karaciğer hasarı türü vardır.

Yağlı karaciğer: Karaciğerinizde yağ birikmesi, boyutunu arttırır.

Alkolik hepatit: Karaciğerde uzun süreli, aşırı içmeden kaynaklanan iltihaplanma nedeniyle.

Alkolik siroz: Karaciğer hücreleri hasar gördüğünde ve yerini skar dokusuyla ortaya çıkan alkolik karaciğer hastalığının son aşaması.

İlginç bir şekilde, araştırmalar glisinin iltihabı önleyerek alkolün karaciğer üzerindeki zararlı etkilerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Yağlı karaciğer ve alkolik siroz gelişimini engelleyen karaciğer yerine midede alkol metabolizmasını uyararak alkolle beslenen sıçanların kanındaki alkol konsantrasyonlarını azalttığı gösterilmiştir.

Dahası, glisin hayvanlarda aşırı alkol alımının neden olduğu karaciğer hasarının tersine de yardımcı olabilir.

Alkole bağlı olarak orta derecede alkole bağlı karaciğer hasarı tersine çevrilebilirken, glisin iyileşme sürecini iyileştirebilir.

Alkol kaynaklı karaciğer hasarı olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, bir hücre grubuna kıyasla iki hafta boyunca glisin içeren bir diyetle beslenen bir grupta karaciğer hücresi sağlığı% 30 daha hızlı bir şekilde geri döndü.

Umut verici bulgulara rağmen, glisinin alkole bağlı karaciğer hasarı üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar hayvanlarla sınırlıdır ve insanlara tercüme edilemez.

ÖZET Glisinli bir diyet yemek, sıçanlarda alkole bağlı karaciğer hasarını azaltır ve tersine çevirir, ancak insanlarda etkileri bilinmemektedir.

6. Kalbinizi Koruyabilir

Artan kanıtlar, glisinin kalp hastalığına karşı koruma sunduğunu göstermektedir.

Yüksek miktarlarda ateroskleroz, arterlerin sertleşmesi ve daralması ile bağlantılı bir bileşiğin birikmesini önler.

Bu amino asit ayrıca vücudunuzun kan akışını artıran ve kan basıncını düşüren önemli bir molekül olan nitrik oksit kullanma yeteneğini artırabilir.

Göğüs ağrısı olan 4.100'den fazla kişide yapılan gözlemsel bir çalışmada, daha yüksek glisin seviyeleri, 7.4 yıllık takipte daha düşük kalp hastalığı ve kalp krizi riski ile ilişkili bulunmuştur.

Kolesterol düşürücü ilaçları hesaba kattıktan sonra, araştırmacılar ayrıca daha yüksek glisin seviyelerine sahip kişilerde daha uygun bir kan kolesterol profili gözlemlediler.

Dahası, glisinin, yüksek şekerli bir diyetle beslenen sıçanlarda çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı bulunmuştur.

Çok fazla ilave şeker yemek ve içmek kan basıncını yükseltebilir, kanınızdaki yağ seviyelerini artırabilir ve göbek çevresinde tehlikeli yağ kazanımını teşvik edebilir - hepsi kalp hastalığını destekleyebilir.

Cesaret verici olmakla birlikte, glisinin insanlarda kalp hastalığı riski üzerindeki etkileri konusunda klinik çalışmalara önerilmeden önce ihtiyaç duyulmaktadır.

ÖZET Glisin, kalp hastalığı ile ilişkili bir molekül birikmesini önleyerek ve vücudunuzun nitrik oksit kullanma yeteneğini artırarak kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

7. Tip 2 Diyabetli Kişilere Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabet düşük seviyelerde glisine yol açabilir.

Bozulmuş insülin sekresyonu ve eylemi ile karakterize edilen bir durumdur, yani vücudunuz yeterli insülin üretmez veya yaptığı insüline düzgün tepki vermez.

İnsülin, enerji veya depolama için hücrelere alındığını bildirerek kan şekeri seviyenizi düşürür.

İlginç bir şekilde, glisinin diyabetsiz insanlarda insülin yanıtını arttırdığı gösterildiğinden, glisin takviyelerinin tip 2 diyabetli kişilerde bozulmuş insülin yanıtını iyileştirebileceği önerilmektedir.

Daha yüksek glisin seviyeleri, yaşam tarzı gibi durumla ilişkili diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra bile tip 2 diyabet riskinde azalma ile ilişkilidir.

Bu nedenle, tip 2 diyabetli insanlar glisin takviyesinden yararlanabilir, ancak araştırma herhangi bir spesifik öneri yapmak için çok ön hazırdır.

Tip 2 diyabetiniz varsa, insülin direncinizi azaltmanın en iyi yolu diyet ve egzersiz yoluyla kilo kaybıdır.

ÖZET Glisin takviyesi, tip 2 diyabetin ayırt edici özelliği olan insülin etkisini azaltabilir. Bununla birlikte, durumu olan kişilerde kullanımı için herhangi bir spesifik öneri yapmak için araştırmalar yetersizdir.

8. Kas Kaybına Karşı Koruyabilir

Glisin, yaşlanmayla, yetersiz beslenmeyle ve vücudunuz kanser veya şiddetli yanıklar gibi stres altındayken ortaya çıkan bir durum olan kas israfını azaltabilir.

Kas kaybı, fonksiyonel durumu azaltan ve potansiyel olarak mevcut diğer hastalıkları zorlaştırabilen kas kütlesi ve gücünde zararlı bir azalmaya yol açar.

Amino asit lösin, kas yıkımını güçlü bir şekilde inhibe ettiği ve kas yapısını geliştirdiği için kas kaybı için bir tedavi olarak incelenmiştir.

Bununla birlikte, kas kaybı koşulları sırasında vücuttaki çeşitli değişiklikler, kas büyümesini uyarmak için lösin etkinliğini bozar.

Bu nedenle, glisin, çeşitli israf koşulları sırasında kasları israftan koruyarak sağlığı iyileştirme sözü verir.

Yine de insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET Glisin, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kanser, yetersiz beslenme ve yanıklar gibi israf koşullarında kas kütlesini koruyabilir.

9. Diyetinize Eklemek Kolay

Glisin, özellikle mandren, yuvarlak ve döş gibi sert kesimlerde ette çeşitli miktarlarda bulunur.

Ayrıca, kıvamı artırmak için çeşitli gıda ürünlerine eklenen kolajenden yapılmış bir madde olan jelatinden glisin alabilirsiniz.

Glisin alımınızı arttırmanın diğer ve daha pratik yolları şunlardır:

Yiyeceklere ve İçeceklere Ekleyin

Glisin, kapsül veya toz formunda bir diyet takviyesi olarak kolayca temin edilebilir. Hap almayı sevmiyorsanız, toz formu suda kolayca çözülür ve tatlı bir tada sahiptir.

Aslında, glisin adı Yunanca “tatlı” kelimesinden türetilmiştir.

Tatlı tadı nedeniyle, glisin tozunu diyetinize kolayca ekleyerek şunları ekleyebilirsiniz:

Kahve ve Çay

Çorbalar

Yulaf ezmesi

Protein tozu

Yoğurt

Puding

Kollajen Takviyeler Alın

Glisin, kemik, deri, bağlar, tendonlar ve kıkırdak gibi bağ dokusunun ana yapısal proteini olan kolajendeki ana amino asittir.

Buna göre, kollajen protein takviyeleri alarak glisin alımınızı artırabilirsiniz.

Glisin emilim için diğer amino asitlerle rekabet ettiğinden ve bu nedenle kolajen durumunda olduğu gibi diğer amino asitlere bağlandığı zamandan daha az verimli bir şekilde emildiği için bu muhtemelen daha etkilidir.

Glisin Güvenli midir?

Glisin takviyesi uygun miktarlarda güvenlidir.

Çalışmalar, ciddi yan etkileri olmadan birkaç hafta boyunca günde 90 grama kadar glisin kullandı.

Karşılaştırma için, çalışmalarda kullanılan standart doz günde yaklaşık 3-5 gramdır.

ÖZET Glisin tozu kolayca elde edilebilir ve en sevdiğiniz içeceklere ve bazı yiyeceklere kolayca eklenebilir. Kollajen takviyeleri de glisin alımınızı artırmak için etkili bir yoldur. Her iki yöntem de bu önemli besin maddelerinden daha fazlasını elde etmenin güvenli bir yoludur.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat