Fenilalanin Faydaları, Yan Etkileri ve Gıda Kaynakları


Fenilalanin Faydaları, Yan Etkileri ve Gıda Kaynakları

Fenilalanin, birçok gıdada bulunan ve vücudunuz tarafından proteinler ve diğer önemli molekülleri üretmek için kullanılan bir amino asittir.

Depresyon, ağrı ve cilt bozuklukları üzerindeki etkileri araştırılmıştır.

Bu makale, faydaları, yan etkileri ve gıda kaynakları da dahil olmak üzere fenilalanin hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatır.

Fenilalanin nedir?

Fenilalanin, vücudunuzdaki proteinlerin yapı taşları olan bir amino asittir.

Bu molekül iki formda veya düzenlemede bulunur: L-fenilalanin ve D-fenilalanin. Neredeyse aynılar, ancak biraz farklı bir moleküler yapıya sahipler.

L-formu gıdalarda bulunur ve vücudunuzda protein üretmek için kullanılırken, D-formu bazı tıbbi uygulamalarda kullanılmak üzere sentezlenebilir.

Vücudunuz kendi başına yeterli L-fenilalanin üretemez, bu nedenle diyetinizle alınması gereken esansiyel bir amino asit olarak kabul edilir.

Çok çeşitli gıdalarda bulunur - hem bitki hem de hayvan kaynakları

Protein üretimindeki rolüne ek olarak, fenilalanin vücudunuzdaki diğer önemli molekülleri yapmak için kullanılır, bunların bazıları vücudunuzun farklı bölümleri arasında sinyaller gönderir.

Fenilalanin, cilt bozuklukları, depresyon ve ağrı gibi çeşitli tıbbi durumların tedavisi olarak incelenmiştir.

Bununla birlikte, genetik bozukluk fenilketonüri (PKU) olan insanlar için tehlikeli olabilir.

ÖZET Fenilalanin, protein ve sinyal molekülleri üretmek için kullanılan esansiyel bir amino asittir. Çeşitli tıbbi durumlar için bir tedavi olarak incelenmiştir, ancak belirli bir genetik bozukluğu olanlar için tehlikelidir.

Vücudunuzun Normal İşleyişi İçin Önemli

Protein yapmak için vücudunuzun fenilalanin ve diğer amino asitlere ihtiyacı vardır.

Beyninizde, kanınızda, kaslarınızda, iç organlarınızda ve neredeyse vücudunuzun her yerinde birçok önemli protein bulunur.

Dahası, fenilalanin, diğer moleküllerin üretimi için çok önemlidir:

Tirozin: Bu amino asit doğrudan fenilalaninden üretilir. Yeni proteinler yapmak veya bu listedeki diğer moleküllere dönüştürmek için kullanılabilir.

Epinefrin ve norepinefrin: Stresle karşılaştığınızda, bu moleküller vücudunuzun “kavga veya uçuş” yanıtı için hayati önem taşır.

Dopamin: Bu molekül, beyninizde zevk duygularının yanı sıra anılar ve öğrenme becerileri tetikler.

Fenilalanin bu molekülleri vücudunuzda yapmak için kullanıldığından, depresyon dahil olmak üzere belirli durumlar için potansiyel bir tedavi olarak incelenmiştir.

ÖZET Fenilalanin, daha sonra önemli sinyal molekülleri üretmek için kullanılan amino asit tirosine dönüştürülebilir. Bu moleküller, ruh haliniz ve stres tepkileriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun normal işleyişinde yer alır.

Bazı Tıbbi Durumlar İçin Faydalı Olabilir

Bazı çalışmalar, fenilalaninin belirli tıbbi durumların tedavisinde faydalı olup olmadığını incelemiştir.

Bazı araştırmalar, cilt rengi kaybına ve lekelenmeye neden olan bir cilt bozukluğu olan vitiligo tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir.

Diğer çalışmalar, ultraviyole (UV) ışığına maruz kalmaya fenilalanin takviyeleri eklemenin, bu rahatsızlığı olan kişilerde cilt pigmentasyonunu iyileştirebileceğini bildirmiştir.

Fenilalanin, dopamin molekülünü üretmek için kullanılabilir. Beyindeki dopamin arızası bazı depresyon formlarıyla ilişkilidir.

12 kişilik küçük bir çalışma, bu amino asidin D- ve L-formlarının bir depresyonun tedavisi için olası bir yararı gösterdi, hastaların 2 / 3'ü iyileşme gösterdi.

Bununla birlikte, fenilalaninin depresyon üzerindeki etkileri için çok az destek vardır ve çoğu çalışma net faydalar bulamamıştır.

Vitiligo ve depresyona ek olarak, fenilalanin aşağıdakiler üzerindeki potansiyel etkiler için incelenmiştir:

Ağrı: Çalışma sonuçları karışık olsa da, fenilalaninin D-formu bazı durumlarda ağrının giderilmesine katkıda bulunabilir.

Alkol yoksunluğu: Az miktarda araştırma, bu amino asidin, diğer amino asitlerle birlikte, alkol yoksunluğu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Parkinson hastalığı: Çok sınırlı kanıtlar, fenilalaninin Parkinson hastalığının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

DEHB: Şu anda, araştırmalar bu amino asidin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ( DEHB ) tedavisinde faydalarını göstermemektedir.

ÖZET Fenilalanin, cilt bozukluğu vitiligo tedavisinde yararlı olabilir. Kanıtlar, bu amino asidin diğer koşulların tedavisinde etkinliğine güçlü bir destek sağlamaz, ancak sınırlı yüksek kaliteli araştırmalar yapılmıştır.

Yan etkiler

Fenilalanin birçok protein içeren gıdada bulunur ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından “genellikle güvenli” olarak kabul edilir.

Gıdalarda bulunan bu amino asit miktarı sağlıklı kişiler için risk oluşturmamalıdır.

Dahası, vücut ağırlığının kilogramı başına 23-45 mg (kg başına 50-100 mg) takviye dozlarında genellikle az veya hiç yan etki gözlenmez.

Bununla birlikte, hamile kadınlar için fenilalanin takviyeleri almaktan kaçınmak en iyisi olabilir.

Ek olarak, bu amino asidin genel güvenliğinde çok dikkate değer bir istisna vardır.

Amino asit metabolizması bozukluğu fenilketonüri (PKU) olan bireyler fenilalanini düzgün bir şekilde işleyemez. Kanlarında fenilalanin konsantrasyonları PKU'suz olanlardan kabaca 400 kat daha fazla olabilir.

Bu tehlikeli derecede yüksek konsantrasyonlar beyin hasarına ve zihinsel engelliliğin yanı sıra diğer amino asitlerin beyne taşınmasında da sorunlara neden olabilir.

Bu bozukluğun ciddiyeti nedeniyle, bebekler genellikle doğumdan hemen sonra PKU için taranır.

PKU'lu bireyler, genellikle ömür boyu sürdürülen özel bir düşük proteinli diyete yerleştirilir.

ÖZET Fenilalanin normal gıdalarda bulunan miktarlarda güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, fenilketonüri (PKU) bozukluğu olan bireyler bu amino asidi metabolize edemez ve ciddi sağlık sonuçları nedeniyle tüketimi en aza indirmelidir.

Fenilalanin Bakımından Yüksek Gıdalar

Hem bitkisel hem de hayvansal ürünler dahil olmak üzere birçok gıda fenilalanin içerir.

Soya ürünleri, bu amino asidin en iyi bitki kaynaklarının yanı sıra soya fasulyesi, kabak çekirdeğinde bulunur.

Soya proteini takviyeleri, 200 kalorili porsiyon başına yaklaşık 2.5 gram fenilalanin sağlayabilir.

Hayvansal ürünler için yumurta, deniz ürünleri ve bazı etler, 200 kalorili porsiyon başına 2-3 gram sağlayan iyi kaynaklardır.

Genel olarak, muhtemelen yüksek fenilalanin içeriğine dayalı yiyecekleri seçmeniz gerekmez.

Gün boyunca çeşitli protein açısından zengin yiyecekler yemek, ihtiyacınız olan tüm fenilalanini ve diğer esansiyel amino asitleri sağlayacaktır.

ÖZET Soya ürünleri, yumurta, deniz ürünleri ve etler dahil olmak üzere birçok gıda fenilalanin içerir. Gün boyunca protein açısından zengin çeşitli yiyecekler yemek, fenilalanin dahil olmak üzere vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlayacaktır.

Alt çizgi

Fenilalanin, hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunan esansiyel bir amino asittir.

Cilt bozukluğu vitiligo için faydaları olabilir, ancak depresyon, ağrı veya diğer durumlar üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar sınırlıdır.

Genellikle güvenli kabul edilir, ancak fenilketonüri (PKU) olan insanlar tehlikeli yan etkiler yaşayabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat