En İyi Düşük Karbonhidratlı, Keto Dostu Protein Tozları


En İyi Düşük Karbonhidratlı, Keto Dostu Protein Tozları

Kilo kaybından daha iyi kan şekeri kontrolüne ve sağlıklı yaşlanmaya kadar, proteinin faydaları iyi bilinmektedir. Protein ihtiyaçlarınızı diyet yoluyla karşılayabilmenize rağmen, protein tozları alımınızı artırmanın kolay ve kolay bir yolunu sunar.

Düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyetleri takip eden birçok insan diyetlerini desteklemek için protein tozlarına yönelir. Bununla birlikte, düşük karbonhidratlı veya keto yaşam tarzınıza uyacak doğru olanı seçmek, sayısız form ve protein tozu kaynakları nedeniyle zor olabilir. Bununla birlikte, birkaç tür karbonhidrat bakımından özellikle düşüktür ve karbonhidrat alımını izleyen herkes için mükemmel seçimler yapar. İşte en iyi 7 düşük karbonhidratlı, keto dostu protein tozu.

1. Whey proteini izole etmek

Whey proteini, sütten elde edilen iki proteinden biridir. Whey proteini, amino asit profili sayesinde, vücudunuzun hızlı bir şekilde sindirebileceği ve emebileceği yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Whey proteininin iki ana türü konsantre ve izolattır. Whey proteini tozunun imalat işlemi sırasında, laktoz - veya süt şekeri - çoğu süzülür ve Whey proteini konsantresi adı verilen yoğunlaştırılmış bir ürün kalır. Whey protein konsantresi ağırlıkça% 35-80 protein içerir. Örneğin, ağırlıkça% 80 Whey proteininin tipik bir kepçesi yaklaşık 25 gram protein ve 3-4 gram karbonhidrat içerir - ve aroma eklenirse, muhtemelen daha fazladır. Whey proteini konsantresi daha sonra işlenir ve whey protein izolatı adı verilen ve ağırlıkça% 90-95 protein içeren daha konsantre bir ürün yapmak için filtrelenir.

Whey proteini izolatları, herhangi bir Whey proteininin porsiyonu başına en yüksek saf protein yüzdesine ve en az karbonhidrat sayısına sahiptir.

2. Kazein Proteini

Diğer süt proteini olan kazein de kalitelidir, ancak vücudunuz tarafından Wheyndan çok daha yavaş emilir ve emilir. Bu kazein proteinini, yatmadan önce veya öğün aralarında olduğu gibi oruç dönemleri için ideal kılar. Whey muadili gibi, kazein protein tozu da konsantre bir protein kaynağı bırakarak karbonhidrat ve yağ çıkartan işleme tabi tutulur. Kazein tozları sadece birkaç karbonhidrat ve cömert miktarda protein sunmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun kemik sağlığı, kas kasılmaları ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineral olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kazein tozunu Whey ile karıştırmaktan daha fazla su kullanın, çünkü kazein karıştırıldığında kalınlaşma eğilimindedir. Kazein, vücudunuzun yavaş sindirdiği bir süt proteinidir. Kazeinden yapılan protein tozu birkaç karbonhidrat ve iyi miktarda kalsiyum sağlar.

3. Yumurta Proteini

Yumurtalar yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir. Protein, temel vitaminler ve mineraller ve kolin gibi diğer önemli besin maddeleri ile doludur ve bu da uygun beyin ve sinir sisteminin çalışması için önemlidir. Yumurta akı protein tozları, yumurta sarısı çıkarılarak ve kalan yumurta beyazlarını dehidre ederek toz haline getirilerek üretilir. Yumurta beyazı da avidin bir protein devre dışı bırakmak için pastörize olduğu inhibe biotin emilimi, önemli bir B vitamini.

Yumurta akı doğal olarak önemsiz miktarda karbonhidrat ve yağ tuttuğundan, düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, yumurta beyazı protein tozları iyi bir seçenektir. Yumurta sarısı protein tozları, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini artırdığı ve kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen nispeten yüksek miktarda kolesterol içerir. Bununla birlikte, araştırmalar diyet kolesterolünün çoğu insanda kan kolesterol seviyeleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, yediğiniz kolesterol ile kalp hastalığı riskiniz arasında önemli bir bağlantı yoktur.

4. Kollajen Proteini

Kollajen vücudunuzdaki en yaygın yapısal proteindir. Öncelikle saçlarınızda, cildinizde, tırnaklarınızda, kemiklerinizde, bağlarınızda ve tendonlarınızda bulunur. Kollajenin eşsiz amino asit bileşimi, yaşlı yetişkinlerde vücut kompozisyonunu ve sağlıklı cilt ve eklemleri (örneğin, sağlıklı cilt ve eklemleri) teşvik etmek gibi birçok sağlık faydası sağlar. Bununla birlikte, kollajen , vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerden birine sahip değildir .

Vücudunuz esansiyel amino asitler üretemediğinden, onları diyetinizden almalıdır. Kollajen peptidleri olarak da adlandırılan kolajen protein tozu, hayvansal yan ürünlerden yapılır - genellikle sığır derisi, inek kemikleri, tavuk kemikleri, yumurta kabuğu zarları ve balık pulları. Mevcut kollajen protein tozlarının çoğu tatsız ve lezzetsizdir, bu da çorbalara veya kahve gibi içeceklere karışmaları için mükemmeldir. Dahası, doğal olarak karbonhidrat içermezler.

Birçok aromalı kollajen protein tozu, hindistancevizi yağı gibi gıdalarda bulunan yağlar olan orta zincirli trigliseritlerle (MCT'ler) güçlendirilir. Hayvanların ve balıkların bağ dokularından türetilen kollajen protein tozları benzersiz sağlık yararları sağlayabilir. Bazıları keto diyetinden sonra yararlanan MCT'lerle güçlendirilmiştir.

5. Soya Proteini İzolatı

Soya fasulyesi protein bakımından doğal olarak yüksek bir baklagil türüdür. Soya proteini tozu, soya fasulyesini bir öğüne ve daha sonra ağırlıkça% 90-95 protein içeren ve pratik olarak karbonhidrat içermeyen soya proteini izolağına öğütülerek oluşturulur. Üreticilerin bazen istenmeyen karbonhidratlara katkıda bulunabilecek şeker ve tatlandırıcılar eklediğini unutmayın.

Daha iyi bir seçenek, aynı şirket tarafından, 0 karbonhidrat ve kepçe başına 20 gram (24 gram) protein içeren bu lezzetsiz üründür. Protein doğal olarak yüksek olduğu için soya harika bir protein tozu oluşturur. Aromalı tozların neredeyse hiç karbonhidratları yoktur ve protein ile paketlenmiştir, ancak aromalı çeşitler karbonhidratlarda ilave şekerler ve tatlandırıcılar nedeniyle daha yüksek olabilir.

6. Bezelye Proteini İzolatı

Bezelye, doğal olarak büyük miktarda protein içeren başka bir baklagil türüdür. Soya proteini izolatına benzer şekilde, bezelye proteini tozu, kurutulmuş bezelye toz haline getirilerek ve karbonhidratların ekstre edilmesiyle, izole edilmiş bir toz bırakılarak yapılır.

Üreticiler lezzeti artırmak için sık sık şeker ve dolayısıyla karbonhidrat ekliyorlar. Karbonhidrat bakımından çok düşük olan bezelye protein tozu size büyük bir protein artışı sağlar - ancak genellikle daha fazla karbonhidrat içerdiğinden aromalı çeşitlere dikkat edin.

7. Pirinç Proteini İzolatı

Pirinç proteini, özellikle hipoalerjenik olduğu için popüler bir bitki bazlı proteindir - yani alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşüktür. Çoğu pirinç protein tozu, ağırlıkça% 80 protein, soya veya bezelye proteininden daha az protein içerir. Pirinç karbonhidrat bakımından özellikle zengin olmakla birlikte, pirinç protein tozu tipik olarak kahverengi pirincin karbonhidratların proteinlerden ayrılmasına neden olan enzimlerle muamele edilmesiyle yapılır.

Pirinç protein tozu şaşırtıcı derecede düşük karbonhidrattır çünkü bu ortak tahıldaki karbonhidratlar proteinlerden ekstrakte edilir. Tatlandırılmamış Ürünlere Lezzet Nasıl Eklenir Tatlandırılmamış hayvan veya bitki bazlı bir protein tozu için bahar yaparsanız, onları daha lezzetli hale getirmenin birkaç yolu vardır. Bunlar: Az miktarda kakao tozu ekleyin. Tozu badem sütü veya toz içecek karışımları gibi düşük kalorili içeceklere karıştırın.

Şekersiz şuruplara daldırın. Splenda gibi yapay tatlandırıcılarda veya stevia veya keşiş meyve özü dahil doğal tatlandırıcılarda kaşık. Az miktarda aromasız protein tozunu çorbalar, güveç veya yulaf ezmesi ile karıştırın. Şekersiz, aromalı puding karışımlarını karıştırın. Tarçın gibi doğal aroma özleri veya baharatlar ekleyin. Tatlandırılmamış protein tozlarınızı tatlandırıcılar ve baharatlarla doldurun veya çeşitli yemeklere eklemeyi deneyin.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat