Bcaa nın Faydaları ve Bilinmesi Gereken Herşey


Bcaa nın Faydaları ve Bilinmesi Gereken Herşey

Dallanmış zincirli amino asitler (BCAA), kas büyümesini arttırmak ve egzersiz sırasındaki performansı iyileştirmek için alınan yaygın bir takviyedir.  BCAA'lar, üç farklı esansiyel amino asit lösin, izolösin ve valinin bir grubudur. BCAA'lar yağ kaybını artırabilir, toparlanmayı artırabilir ve kas büyümesini artırabilir. 
 

Spesifik olarak, bir dallı zincirli amino asit, bu protein yapı taşlarının, bir tarafa doğru giden bir zincire sahip olan sadece üç olduğu anlamına gelir.

BCAA'lar önemlidir, çünkü onları vücudunuzda yapamazsınız, ancak vücudun toplam amino asit havuzunun büyük bir kısmını oluştururlar. Kantitatif olarak, BCAA'lar vücudunuzda bulunan tüm temel amino asitlerin% 35-40'ını oluşturur - kaslarınızda depolanan amino asitlerin% 14-18'ini oluşturur.

Ayrıca, BCAA'lar diğer dallanmamış amino asitler gibi karaciğerde parçalanmazlar. Bunun yerine, çoğunlukla BCAA'nın egzersiz sırasında enerji üretiminde rol oynayabileceğine dair kanıt sağlayan kasta parçalanırlar.

Beklendiği gibi, BCAA vücutta protein ve kas dokusu yapmak için de kullanılabilir.

Kas dokusundaki rollerine bağlı olarak, BCAA'lar ayrıca kan şekeri seviyesini karaciğerden ve kaslardan koruyarak kan şekeri seviyelerinizi düzenlemede ve hatta kan şekeri seviyenizi düşürmek için kas hücrelerinde şeker alımını artırarak rol oynayabilir.

BCAA beyindeki serotonin seviyelerinizi değiştirerek yorgunluğu azaltmak için daha ileri gidebilir.

Spesifik olarak, lösin yağsız kas dokusu oluşturma kapasitenizi etkilediği varsayılır.

İzolösin ve valin düzenlenmiş kan şekeri için daha dişli görünmektedir.

Yararları

1BCAA’lar hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğun azaldığına dair kanıt gösteriyor . 1997'de yapılan bir insan araştırması, egzersiz sırasında BCAA'lara verilen deneklerin plaseboya kıyasla% 15 daha az yorgunluk yaşadığını göstermiştir.

Spor Hekimliği ve Fiziksel Uygunluk Dergisi'nde yayınlanan bir başka 2011 çalışması, enerjideki bu artışın veya yorgunluğa karşı direncin BCAA grubunun plasebo grubuna kıyasla% 17 daha uzun egzersiz yaptığını göstermiştir.

1998'de yayınlanan daha fazla araştırma, deneklerin aşırı sıcak altında bir bisiklet testine tabi tutulmasıyla egzersiz stresini arttırdı. Deneklere ya plasebo ya da BCAA'ları içeren bir içecek verildi.

BCAA grubunda denekler, plasebo grubundakilere göre% 12 daha uzun süre dolandılar.

Son olarak, 1991'de yapılan araştırmalar, BCAA'ların egzersiz yorgunluğu üzerindeki etkisinin, eğitilmemiş bireylere kıyasla, eğitimsiz bireylerde çok daha önemli olduğunu göstermiştir. BCAA’lar egzersiz sonrası kas ağrısını azaltabilir. 

 

Spor Hekimliği ve Fiziksel Uygunluk Dergisi'nde yayınlanan 1991 tarihli bir çalışma, bu enzimleri azaltarak BCAA'ların artan kas hasarına karşı koruyarak iyileşmenizi artırabileceğini göstermiştir.

Birkaç başka çalışma (2010, 2012 ve 2013) bunu deneklerin bir antremandan geçirerek ve kas ağrıları seviyelerini derecelendirmelerini isteyerek sınamıştır.

BCAA takviyesi alan denekler, kas ağrıları seviyelerini, plasebo verilenlere kıyasla% 33 daha düşük olarak derecelendirmiştir.

Spor Hekimliği ve Fiziksel Uygunluk Dergisi'nde yayınlanan bir başka 2016 çalışmasında, BCAA'lara verilen deneklerin aynı kuvvet antrenman testlerinde bir veya iki gün sonra performanslarında% 20 artış gösterdiği bulundu.

Bununla birlikte, çalışmalar BCAA'nın kas ağrısını azaltmada etkili takviyeler olmasına rağmen, etkinin cinsiyetinize, eğitim seviyenize ve genel diyetinize bağlı gibi göründüğünü göstermeye devam etmektedir. BCAA’lar kas kütlesini artırabilir . BCAA desteğinin yaygın bir kullanımı kas büyümesini arttırmaktır. Journal of Nutrition'da yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, çift ​​zincirli amino asitlerin fiziksel egzersizden sonra protein sentezinde anahtar enzimleri (mTOR ve p70 S6 kinaz) aktif hale  getirdiğini göstermiştir.

 

Diğer bir 1999 çalışması, izolösin ve valine kıyasla daha yüksek seviyelerde lösin içeren BCAA formülasyonlarının kas kütlesini arttırmada daha etkili olabileceğini göstermiştir.

Bu, lösinin, BCAA'larda değil, takviyeyle kas kütlesinin artmasının nedeni olduğunu gösterebilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4BCAA’lar normal kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olur . 2005 yılında yapılan iki çalışmada, lösin ve izolösin, kaslarınızın glikoz ile mücadelede yardımcı olması için insülin üretimini artırabileceğini ve sonuçta kan şekeri seviyelerinizi düşürdüğünü göstermiştir.

Ancak, bu iddialara ilişkin kanıtlar karışıktır.

Bazı çalışmalar bile takip ettiğiniz diyetin türüne bağlı olarak kan şekeri seviyenizin artabileceğini gösteriyor. 2009 yılında yapılan bir çalışma,  yüksek yağlı bir diyetiniz varsa, BCAA takviyesi tüketmenin insülin direncine yol açabileceğini göstermiştir.

İyi haber şu ki, yüksek yağlı diyetlerin BCAA takviyesinin vücut üzerindeki etkisine olan etkisinin hayvanlar veya hücreler üzerinde yapıldığı. Bu nedenle, sonuçlar insan vücudunda ne olduğunu tam olarak göstermeyebilir. İnsan vücudunun daha karmaşık arenasında, etkiler sizin bireysel biyokimyaınıza bağlı gibi görünmektedir.

Örneğin, karaciğer hastalığı olan bireylerle ilgili 2012 yılında yapılan bir çalışma, 12,5 gram BCAA'nın günde üç kez ile 10 kişinin kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir. 

BCAA’lar yağ kaybını artırabilir. Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir 2011 çalışmasında, günlük ortalama 15 gram BCAA'sı tüketen deneklerin, diyetleri ile günde sadece 12 gram tüketenlere kıyasla% 30 daha düşük obezite veya yağ kazancı riski olduğu görülmüştür.

Bununla birlikte, toplam protein tüketimi yağ kaybı için önemli bir faktördür. Ayrıca BCAA'lar toplam vücut ağırlığının aksine (yağsız kütle dahil) yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.

Uluslararası Spor Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan 1997’de, rekabetçi güreşçilere, yüksek kalorili, kısıtlı bir diyet tüketmenin BCAA’ya 19 günden fazla sürdüklerinde 3.5 kilo verdiklerini gördü.

BCAA grubundaki vücut yağ kaybı, BCAA grubu her gün eşit kalori ve daha az toplam protein tüketmesine rağmen, BCAA grubu kontrol grubundan% 0.6 daha fazla vücut yağ kaybettiği için de önemliydi.

2009 yılında yapılan daha fazla araştırma, 14 gram BCAA'nın günlük takviyesi yapan haltercilerin, günde 28 gram peynir altı suyu proteini verilenlere kıyasla sekiz hafta boyunca% 1 daha fazla vücut yağ kaybettiğini göstermektedir. BCAA'ları tüketen denekler aynı zamanda kontrol grubuna göre kas kütlesinde 4.4 lb kazanç görmüştür.

6BCAA’lar karaciğer yetmezliği olan hastaların semptomlarını iyileştirebilir. Karaciğer yetmezliğinden kaynaklanan yaygın bir komplikasyon hepatik ensefalopatidir. Hepatik ensefalopati karışıklığa, komaya ve bilinç eksikliğine neden olur.

İskoçya'da yapılan 2014 tarihli bir çalışma, karaciğer hastalığından muzdarip ve BCAA takviyesi alan hastaların hepatik ensefalopatinin ciddiyetini azaltabileceğinin kanıtlarını sunmaktadır. Büyük resimde, BCAA lar karaciğer yetmezliğinden genel sağ kalım oranını arttırmamış ve enfeksiyon veya mide kanaması gibi diğer komplikasyon riskini azaltmamıştır.

Bir başka 2014 çalışmasında, BCAA takviyesi alan karaciğer cerrahisinde deneklerin karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini, hastanede kalış sürelerini azalttığını ve hatta ameliyattan kaynaklanan komplikasyon riskini azalttığını göstermiştir.

2011'de yapılan bir çalışma, BCAA takviyelerinin, karaciğer hastalığı olan hastalarda zayıflığı, uyku kalitesini ve hatta krampları iyileştirmeye yol açan yorgunluğa direnci arttırdığı görülmüştür.

Daha yakın zamanlarda yapılan bir 2015 çalışmasında, karaciğer kanseri tedavisi için BCAA takviyelerinin, vücutta su tutma miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu ve erken ölüm riskinin% 7 oranında azalmasına yol açtığını göstermiştir.

Yan etkiler

1BCAA takviyeleri, bütün proteinler kadar faydalı değildir . İzole edilmiş amino asitlerin aksine bütün protein kaynağının alınması emilimini artırabilir, çünkü büyük bireysel münferit asit dozları emilim için diğer amino asitleri geçebilir, bu da daha iyi kas büyümesi ile sonuçlanır.

2BCAA delilleri etkinlikleri bakımından karışıktır. Bütün çalışmalar BCAA'nın tahta boyunca yorulma direncini arttırdığını göstermez.

BCAA takviyesi yalnızca, diyetiniz boyunca yeterli miktarda protein tüketmiyorsanız fayda sağlayabilir gibi görünüyor.  

Ek olarak, diğer araştırmalar aynı egzersiz programını izleyenlerde BCAA'ların plaseboya kıyasla kas büyümesini arttırmayabileceğini göstermektedir.

3BCAA takviyesi ALS olanlar için tavsiye edilmez. ALS'den muzdarip olanlar BCAA'ları almamalıdır.

Ayrıca, akut şurup idrar hastalığı (MSUD) olarak bilinen nadir bir doğumsal hastalık vardır, burada denekler BCAA alımlarını sınırlandırmalıdır, çünkü vücut BCAA'yı etkili bir şekilde işleyemez.

Önerilen dozaj

Günde 15-35 gram BCAA alımı çoğu insan için güvenli kabul edilir. Unutmayın, ALS veya akçaağaç şurubu idrar hastalığı olan hastalar kesinlikle BCAA alımlarını sınırlamalıdır.

Alacağınız BCAA'ların dozu hedeflerinize ve bedeninize bağlıdır . Dünya Sağlık Örgütü’nün 1985’teki bir raporu, kilo başına 15 mg BCAA’daki kütle bazında günlük bir BCAA dozu önermektedir.

Daha fazla araştırma, günde 34 mg / kg vücut ağırlığı olarak iki katına çıkabileceğinizi göstermektedir.

Ortalama erkek ve kadın büyüklüğüne dayanarak, bu kadınlar için en az 9 gram BCAA ve erkekler için 12 gram BCAA anlamına gelir. BCAA'ların protein yönünden zengin gıdalarda bulunduğunu, bu nedenle BCAA takviyesinin bu miktarlara ulaşmak için gerekli olmadığına dikkat edin.

BCAA gereklilikleri oldukça aktif insanlarda daha yüksek olabilir ve bu da takviyeyi faydalı kılar .

Atletik popülasyonlar için, dozlar günde 10-20 gram BCAA'lar arasındadır. Optimal olarak, egzersizinizden önce veya sonra BCAA'yı alabilirsiniz. Kas kütlesi kazanmak için oruç tutarken (yani yatmadan önce veya sabahları) BCAA takviyesi alarak en iyi sonuçları görürsünüz.

 

Nutrich Bcaa Glutarich 650 Gr

Nutrich Bcaa Glutarich 650 Gr

Stokta Var
139,00TL

1 HEDİYE

Multipower BCAA Powder 400 Gr

Multipower BCAA Powder 400 Gr

Stokta Var
165,00TL
Olimp Bcaa Xplode 20:1:1 200 Gr

Olimp Bcaa Xplode 20:1:1 200 Gr

Stokta Var
85,00TL
Olimp BCAA Xplode 500 Gr

Olimp BCAA Xplode 500 Gr

Stokta Var
185,00TL

HEDİYELİ

ProTouch Big Bang Bcaa 400 Gr

ProTouch Big Bang Bcaa 400 Gr

Stokta Var
149,00TL
139,00TL 

KAMPANYA

QNT Bcaa Powder 8500 350 gr

QNT Bcaa Powder 8500 350 gr

Stokta Var
179,00TL
SSN BCAA 350 gr

SSN BCAA 350 gr

Stokta Var
155,00TL
Bigjoy Bcaabig GO MİX 21'li Paket

Bigjoy Bcaabig GO MİX 21'li Paket

Stokta Var
139,00TL
BigJoy BCAABig 589 gr

BigJoy BCAABig 589 gr

Stokta Var
169,00TL
Proteinocean Instant BCAA Watermelon 400 gr

Proteinocean Instant BCAA Watermelon 400 gr

Stokta Var
129,00TL
BigJoy BCAAPRO Ripped

BigJoy BCAAPRO Ripped

Stokta Var
149,00TL
Everlast Nutrition Fighters Amino 360 gr

Everlast Nutrition Fighters Amino 360 gr

Stokta Var
169,00TL

3 HEDİYE

Optimum Gold Standard BCAA 266 gr

Optimum Gold Standard BCAA 266 gr

Stokta Var
159,00TL
Everlast Nutrition BCAA + B6 200 Tablet

Everlast Nutrition BCAA + B6 200 Tablet

Stokta Var
169,00TL

3 HEDİYE

Gaspari Aminolast 420 gr

Gaspari Aminolast 420 gr

Stokta Var
249,00TL
Nutrend BCAA Powder 4:1:1 500 gr

Nutrend BCAA Powder 4:1:1 500 gr

Stokta Var
159,00TL

2 HEDİYE

Muscletech Platinum BCAA 200 tablet

Muscletech Platinum BCAA 200 tablet

Tükendi
159,00TL
SiS BCAA Perform 255 Gr

SiS BCAA Perform 255 Gr

Tükendi
209,00TL
199,00TL 

1 HEDİYE

BSN Rebuild Edge 450 gr

BSN Rebuild Edge 450 gr

Tükendi
129,00TL

1 HEDİYE

Evl Lean Bcaa 267 gr

Evl Lean Bcaa 267 gr

Tükendi
165,00TL

3 HEDİYE

Nuclear Nutrition Chain Reaction BCAA 10:1:1 400 gr

Nuclear Nutrition Chain Reaction BCAA 10:1:1 400 gr

Tükendi
219,00TL

3 HEDİYE

The Protein Works BCAA Advanced 4:1:2 500 gr

The Protein Works BCAA Advanced 4:1:2 500 gr

Tükendi
179,00TL
Optimum BCAA 5000 Powder 345 Gr

Optimum BCAA 5000 Powder 345 Gr

Tükendi
149,00TL

2 Hediye

Sci-Mx BCAA Intra Hardcore 480 Gr

Sci-Mx BCAA Intra Hardcore 480 Gr

Tükendi
209,00TL

1 HEDİYE

Optimum BCAA 1000 Caps 200 Kapsül

Optimum BCAA 1000 Caps 200 Kapsül

Tükendi
129,00TL

indirim

Grenade Defend BCAA 390 Gr

Grenade Defend BCAA 390 Gr

Tükendi
199,00TL
Onyx BCAA 4:1:1 400 gr

Onyx BCAA 4:1:1 400 gr

Tükendi
149,00TL

2 HEDİYE

FA Nutrition Xtreme BCAA 5000 400 gr

FA Nutrition Xtreme BCAA 5000 400 gr

Tükendi
149,00TL
Gaspari BCAA 6000 180 Tablet

Gaspari BCAA 6000 180 Tablet

Tükendi
89,00TL
Ultimate Nutrition BCAA Powder 12000 457 gr

Ultimate Nutrition BCAA Powder 12000 457 gr

Tükendi
189,00TL

Kampanya

Optimum Pro BCAA 390 gr

Optimum Pro BCAA 390 gr

Tükendi
149,00TL
BigJoy Leucine Powder 300 gr

BigJoy Leucine Powder 300 gr

Tükendi
89,00TL
BSN BCAA DNA 200 gr

BSN BCAA DNA 200 gr

Tükendi
79,00TL
BSN Amino X 435 gr

BSN Amino X 435 gr

Tükendi
95,00TL
BigJoy BCAA Pro 4:1:1 420 Gr

BigJoy BCAA Pro 4:1:1 420 Gr

Tükendi
119,00TL
BigJoy BCAA Pro Go! 10 gr 21 Paket

BigJoy BCAA Pro Go! 10 gr 21 Paket

Tükendi
79,00TL
Hardline BCAA Fusion 500 Gr

Hardline BCAA Fusion 500 Gr

Tükendi
149,00TL

 

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat