BCAA Nedir Nasıl Kullanılır


BCAA Nedir Nasıl Kullanılır

BCAA NEDİR NASIL ÇALIŞIR

 
Vücut geliştirme veya fitness konusunda çalışmalara başladıysanız muhtemelen şu dört harfe rastladınız: BCAA. Dallanmış zincirli amino asitlerin veya BCAA'ların kaçınılmaz olarak kas geliştirme ve kazanım artırma konusundaki konuşmalarda ortaya çıkmasının birçok iyi nedeni vardır. İşte bu yüzden antrenman stratejinizin temel bir bileşeni olmalılar.
 

TEMEL AMİNO ASİTLERİ NELERDİR?

 
BCAA'lar, vücudunuzun kas proteininin yaklaşık % 35'ini oluşturan temel amino asitler lösin, izolösin ve valindir. Bunlar “vazgeçilmez” çünkü vücudunuz onları kendi yapmaz - onları yiyecek ve egzersiz takviyelerinden almalısınız. Diğer amino asitler gibi onlar da protein yapı taşlarıdır. Ancak bu belirli amino asitler, egzersiz sırasında kaslarınızı besleyen ve protein parçalanmasını en aza indiren kas glikojen depolarının korunmasına da yardımcı olabilir. 
 

BCAA'LAR NE YAPAR?

 
BCAA'lar egzersiz sırasında iskelet kaslarınızı besler, bu da size sınırlarınızı zorlamanız için gereken avantajı sağlar. BCAA'larla takviye etmek, kaslarınızın enerji üretimi için kullandığı birincil yakıt olan glikojen depolarınızı korumanıza yardımcı olur. Bu, vücudunuzun egzersiz yaparken kullanabileceği güvenilir bir enerji kaynağına sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bol miktarda glikojen depoları vücudunuzun enerji için kas proteinini parçalamasını önler. Bu nedenle BCAA takviyeleri, kaslarınız için bir kazan-kazandır - korunmalarına yardımcı olurlar. Bu potansiyel olarak daha fazla enerji, daha fazla tekrar ve daha fazla kazanç demektir.
 

BCAA’NIN FAYDALARI

 
BCAA'lar, egzersiz yaptıktan sonra, özellikle de karbonhidratla tükettiğinizde, kas proteininin iyileşmesini arttırmaya yardımcı olabilir. Gelişmekte olan araştırmalar, lösinin, BCAA'ların kas protein sentezinde yer alan genetik sinyal yollarını düzenlemeye geldiğinde yıldız oyuncusu olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kaliteli BCAA takviyelerinin, lösin izolösin ve valine oranının daha yüksek olmasıdır. Tipik bir günlük doz beş gram lösin, dört gram valin ve iki gram izolösin içerir.
 

NASIL KULLANILIR

 
BCAA takviyeleri egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında tüketilebilir. Whey proteinli içecekler, üç özel amino'nun tam spektrumunu sunar. En iyi sonuçlar için, bunları sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte kullanın. Fazladan bir lösin takviyesi arıyorsanız, kahverengi pirinç ve kepekli yiyeceklerin normal diyetinizin bir parçası olduğundan emin olun. Badem ve kaju fıstığı gibi fındıklar izolösin bakımından zengindir ve valin için süt ürünleri, tahıllar, mantarlar ve yer fıstığında bulunur. Kırmızı et, balık, yumurta ve tavuk gibi hayvansal ürünler ve soya gibi vejetaryen alternatifler de BCAA'larla doludur.
 

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat