Aç Karnına Kahve İçmek Zararlımı


Aç Karnına Kahve İçmek Zararlımı

Kahve o kadar popüler bir içecektir ki, tüketim seviyeleri sadece bazı ülkelerde suya göre ikinci sıradadır.

Daha az yorgun ve daha uyanık hissetmenize yardımcı olmanın yanı sıra, kahve içindeki kafein ruh halinizi, beyin işlevinizi ve egzersiz performansınızı artırabilir. Ayrıca kilo kaybını artırabilir ve tip 2 diyabet, Alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Birçok insan sabah ilk şey kahve içmekten hoşlanır. Yine de, bazı insanlar aç karnına sahip olmanın sağlığınıza zarar verebileceğini iddia ediyorlar.

Bu makalede aç karnına kahve içip içmemeniz anlatılmaktadır.

Sindirim sorunlarına neden olur mu?

Araştırmalar, kahvenin acılığının mide asidi üretimini uyarabileceğini gösteriyor.

Bu nedenle, birçok insan kahvenin midenizi tahriş ettiğine, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bağırsak bozukluklarının semptomlarını kötüleştirdiğine ve mide ekşimesi, ülser, mide bulantısı, asit reflü ve hazımsızlığa neden olduğuna inanmaktadır.

Bazıları, joe bardağınızı aç karnına içmenin özellikle zararlı olduğunu, çünkü asidin mide astarınıza zarar vermesini önlemek için başka yiyecek bulunmadığını gösterir.

Yine de, araştırma, aç karnına içip içmediğinize bakılmaksızın, kahve ve sindirim sorunları arasında güçlü bir bağlantı bulamıyor.

İnsanların küçük bir kısmı kahveye son derece duyarlıdır ve düzenli olarak mide ekşimesi, kusma veya hazımsızlık yaşarken, bu semptomların sıklığı ve şiddeti, aç karnına veya yiyecekle içtiklerinden bağımsız olarak sabit kalır.

Yine de, vücudunuzun nasıl tepki verdiğine dikkat etmek önemlidir. Aç karnına kahve içtikten sonra sindirim sorunları yaşıyorsanız, ancak yemekle birlikte içmiyorsanız, alımınızı buna göre ayarlamayı düşünün.

ÖZET

Kahve mide asidi üretimini arttırır, ancak çoğu insan için sindirim sorunlarına neden olduğu görülmemektedir. Bu nedenle, aç karnına içmek mükemmel bir şekilde iyidir.

Stres hormonu seviyelerini yükseltir mi?

Bir diğer yaygın argüman, aç karnına kahve içmenin stres hormonu kortizol düzeylerini artırabileceğidir.

Kortizol, böbreküstü bezleriniz tarafından üretilir ve metabolizma, kan basıncı ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, kronik olarak aşırı seviyeler, kemik kaybı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Kortizol seviyeleri, uyandığınızda doğal olarak zirveye çıkar, gün içinde azalır ve uykunun erken evrelerinde tekrar zirve yapar.

İlginç bir şekilde, kahve kortizol üretimini uyarır. Bu nedenle, bazı insanlar sabahları ilk şey içmenin kortizol seviyelerinin zaten yüksek tehlikeli olabileceğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, kahveye yanıt olarak kortizol üretimi, düzenli olarak içen insanlar arasında çok daha düşük görünmektedir ve bazı çalışmalar kortizolde hiç artış göstermemektedir. Ayrıca, tam bir midede kahve içmenin bu yanıtı azalttığını gösteren çok az kanıt var.

Dahası, sık içmeseniz bile, kortizol seviyelerindeki herhangi bir artış geçici görünmektedir.

Böyle kısa bir zirvenin uzun vadeli sağlık komplikasyonlarına neden olacağına inanmak için çok az neden var.

Kısacası, bu hormonun kronik olarak yüksek seviyelerinin olumsuz etkilerinin, kahve alımından ziyade Cushing sendromu gibi bir sağlık bozukluğundan kaynaklanması daha olasıdır.

ÖZET

Kahve stres hormonu kortizolünde geçici bir artışa neden olabilir. Bununla birlikte, aç karnına veya yiyecekle içtiğinize bakılmaksızın, sağlık sorunlarına neden olması olası değildir.

Diğer potansiyel yan etkiler

Kahvenin aç karnına içip içmemenize bakılmaksızın birkaç olumsuz yan etkisi de olabilir.

Örneğin, kafein bağımlılık yapabilir ve bazı insanların genetiği onları özellikle duyarlı hale getirebilir.

Çünkü düzenli kahve alımı, beyin kimyasını değiştirebilir ve aynı etkileri üretmek için giderek daha fazla miktarda kafein gerektirir.

Aşırı miktarda içmek kaygı, huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve kötüleşen panik ataklara yol açabilir. Hatta bazı kişilerde baş ağrılarına, migrenlere ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Bu nedenle, çoğu uzman kafein alımınızı günde yaklaşık 400 mg olarak almanız gerektiğini kabul eder - 4-5 fincan (0.95-1.12 litre).

Etkileri yetişkinlerde 7 saate kadar sürebileceğinden, kahve özellikle de geç saatlerde içerseniz uykunuzu bozabilir.

Son olarak, kafein plasentayı kolayca geçebilir ve etkileri hamile kadınlarda ve bebeklerinde normalden 16 saat daha uzun sürebilir. Bu nedenle, hamile kadınlar kahve alımlarını günde 1-2 fincan (240-480 ml) ile sınırlamaları önerilir.

Aç karnına kahve içmenin bu etkilerin gücünü veya sıklığını etkilemediğini unutmayın.

ÖZET

Çok fazla kahve içmek endişe, huzursuzluk, migren ve zayıf uykuya neden olabilir. Bununla birlikte, hiçbir kanıt aç karnına içmenin bu yan etkilerin sıklığını veya gücünü etkilediğini göstermez.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat